"Svijet je pun malih dobrih ljudi, koji šire svjetlo. Isplati se biti dobar jer se takav čovjek budi sretniji i zadovoljniji", istaknule su dobitnice nagrade "Ponos Hrvatske" za godinu 2022./2023. koje su bile gošće Argumenata HKR-a 16. ožujka
Učiteljica u OŠ Špansko-Oranice Lovorka Madjarević objasnila je da je dobitnik nagrade zapravo cijeli njen razred, u kojem su gotovo svi đaci naučili znakovni jezik, s obzirom da im se u drugom razredu priključila gluha učenica.
Želeći više i bolje s njom komunicirati, potrudili su se i naučili ono što je bilo potrebno za zajedničko učenje, druženje i igru.
“Oni ne vide te razlike među djecom. Oni se samo žele igrati, to im je prvo i osnovno. Žele razgovarati i družiti se i to je kod njih jednostavno tako. I samo ako im vi date malo te dobrote, oni će je primiti i dijeliti je dalje jer su tako naučeni, jer im je to prirođeno. Žele dalje dijeliti tu dobrotu i što im više dobrote dajete, oni je i dalje i više prenose”, poručila je učiteljica Madjarević.
Violina za gluhe
Violinistica i pokretačica projekta Violinmusic4all Renata Novoselec poučava gluhe i nagluhe osobe svirati violinu posebnom metodom: “Moja metoda je prva u svijetu koja se ne oslanja na sluh. Ključ su zapravo vibracije, odnosno frekvencija. Ljudsko tijelo je savršeno koncipirano, kao rezonantna kutija koja može osjetiti sve vibracije i tonove, što je fascinantno za gluhe osobe.
Prvi u svijetu radimo istraživanje u kojem sam zaključila kako gluhe osobe glazbu najviše osjećaju putem titraja zraka u plućima.
Pluća su zapravo ogroman organ iz kojega titraji idu izravno na srce. Tu su i šupljine naših kostiju, krv kao tekućina, koža i to je fascinantno. Meni je nekad gotovo žao što ja nisam gluha i ne mogu osjetiti taj fenomen koji gluhi osjećaju kad sviraju violinu. Kad počnu svirati, oni ne znaju stati…”, uz smijeh je zaključila Novoselec.
Kad je službeno predstavljala metodu, održala je kratki koncert s djecom: “Djeci kojoj je do tada sve bilo nekako NE! i odrastali su u NE!, sada imaju novu mogućnost. To je jedna nova sreća u njihovom životu gdje oni pokazuju kako i što mogu. Moj Marko, koji je dotad bio kao drvo, na pozornici se počeo odjednom vrtjeti s violinom u ruci. Oni su svi opravdano bili na toj pozornici, s obzirom da su – u samo mjesec dana – naučili tri pjesme na violini. To mi je sve bilo jedno novo otkriće i potpuno novi svijet. Nisam ni znala da u svijetu postoji 466 milijuna gluhih i nagluhih osoba i da je svima njima moja metoda postala novi pravac u kulturi.”
Šareni dječji ulaz u bolnicu
Dugogodišnja medicinska sestra na pedijatrijskom odjelu KBC Rebro Bernardica Pavlić Pračić pokrenula je inicijativu kojom bi bolesnoj djeci uljepšala boravak na odjelima: “Akcija koja se zove ‘Igračkom do smijeha’ traje već od listopada 2020. godine i ne prestaje. Roditelji, domovi i sve ustanove, svi su se angažirali i animirali djecu koja su se odrekla svojih igračaka. Znaju i sami učenici iz tih razreda doći i donijeti darove. Kad vide koliko to znači djeci u bolnici, postaju još više animirani za pomaganje.”
Na taj način djeca razvijaju empatiju i ljepotu dijeljenja s drugima, jer nose svoje igračke bolesnoj djeci.