Kardinal Sandri, voditelj Dikasterija za istočne Crkve, otputovao je u Bugarsku kako bi obilježio otvaranje prve katoličke radiopostaje, važnog instrumenta za evangelizaciju, u toj zemlji.
Zahvaljujući pomoći Papinske zaklade Pomoć Crkvi u nevolji (Aid to the Church in Need – ACN) svečano je na spomendan Sv. Ivana Pavla II. u glavnom gradu Bugarske otvoren katolički Radio Ave Maria.
Na svečanosti su, uz domaćina grkokatoličkog biskupa Sofije i predsjednika Bugarske biskupske konferencije mons. Christu Proykova, sudjelovali: prefekt Dikasterija za istočne Crkve kardinal Leonardo Sandri te predstavnici ACN-a, prenosi Nedjelja.ba.
Projekt za sve
„Mladi su to godinama tražili od nas, čak su proizvodili materijal u svojim domovima. Napokon smo uspjeli ostvariti ovu prekrasnu inicijativu, koja će biti instrument za molitvu i pouku kako za mlade tako i za stare“, kazao je biskup Proykov spomenuvši da je projekt Radija Ave Maria povjeren franjevcima, „koji dolaze iz Poljske i imaju puno više iskustva“. Također je naglasio da „Ave Maria nije samo za katolike, nego za sve ljudi koji traže, jer postoji glad za duhovnom i vjerskom formacijom, ali imamo i kulturni sadržaj, s programima o glazbi i povijesti. Ovo je projekt svih i za sve.“
U sklopu proslave 20. obljetnice apostolskog pohoda pape Ivana Pavla II., 2002. godine, kardinal Sandri, prefekt Dikasterija za istočne Crkve, doletio je u Sofiju na niz događaja. Njegov prvi službeni čin u zemlji bio je blagoslov studija Radija Ave Maria, koji se nalazi u nedavno obnovljenoj kući tadašnjeg apostolskog nuncija Angela Roncallija, koji će kasnije postati sveti papa Ivan XXIII.
Kardinal Leonardo Sandri i biskup Christo Proykov tijekom otvorenja Radija Ave Maria u Sofiji; ACN
„Radio Ave Maria bio je veliki san, ali sada je stvarnost. Stvarnost koja dokazuje da Katolička Crkva može djelovati ne samo u crkvenim zgradama, nego i putem radija, sa svim ljudima, osobito onima koji pate, ili koji nemaju mogućnosti ići u crkvu“, rekao je kardinal.
Prefekt Dikasterija za istočne Crkve iskazao je svoju zahvalnost dobročiniteljima ACN-a: „Posebna riječ za prijatelje ACN-a, koji rade za bratstvo u svijetu, kroz milosrđe i služenje svim ovim ljudima u patnji. Vi ste u Crkvi veliki protagonisti milosrđa, ljubavi i služenja. Hvala vam na vašoj velikodušnosti i sudjelovanju. Vi koji svojim milosrđem pratite ova djela iz svojih zemalja, trebali biste znati da ste veliki akteri Crkve ovdje u Bugarskoj.“
Polako ali sigurno Crkva se oporavila
Inače, bugarska Crkva je Crkva mučenika. Između 1946. i 1990., u vrijeme komunizma, svaki svećenik je proveo neko vrijeme u zatvoru, imovina je zaplijenjena, svećenici koji nisu bili rodom iz Bugarske su protjerani, a sjemeništa zatvorena. „Za svećenika sam zaređen 1971. Bio sam prvi i jedini prezbiter u 19 godina; trebalo je još pet godina do sljedećeg ređenja“, rekao je biskup Proykov, u intervjuu za ACN.
Polako, ali sigurno, Katolička Crkva se oporavila. Trenutno u zemlji djeluje 60 svećenika, 100 redovnica i redovnika, kao i razni laički pokreti. „Neki su nam objekti vraćeni, a uz pomoć ACN-a uspjeli smo popraviti i izgraditi nove“, rekao je poglavar Crkve bizantskog obreda. „Iako postoji generacija koja je dobro poučena u vjeri, zahvaljujući župnicima i katehetama, mladi općenito nisu imali vjersku formaciju, njihovi roditelji nisu primili ništa što bi im mogli prenijeti“, objasnio je biskup Proykov.
Sve to daje uvid zašto je Radio Ave Maria – koji je zahvaljujući pomoći ACN-a svečano otvoren u glavnom gradu na spomendan Sv. Ivana Pavla II. – toliko važan.
Bugarska je većinski kršćanska zemlja, oko je 85% pravoslavaca i oko 1% katolika, raspršenih po cijeloj zemlji, uključujući zajednicu samo 3 km od turske granice. Tu je i oko 10% muslimanskog stanovništva, uglavnom turskih korijena.