U Dvorani sv. Lovre Biskupskog ordinarijata u Požegi, ministrica kulture i medija Republike Hrvatske Nina Obuljen Koržinek zajedno s požeškim biskupom Antunom Škvorčevićem prisustvovala je u petak 21. listopada potpisivanju dokumenata o povratu crkvenih matičnih knjiga oduzetih za vrijeme komunističke vladavine, koje su se nalazile u pet državnih arhiva.
Primopredaja je organizirana prema odredbi Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske o suradnji na području odgoja i kulture, članak 13. točka 5., a u skladu s provedbenim Sporazumom o povratu crkvenih matičnih knjiga, potpisanog između Vlade Republike Hrvatske i Hrvatske biskupske konferencije 2005. godine. Uz sudjelovanje državnog tajnika Ivice Poljička, ravnatelja Hrvatskog državnog arhiva Dinka Čuture, ravnateljice Državnog arhiva u Bjelovaru Martine Krivić Lekić, ravnatelja Državnog arhiva u Osijeku Dražena Kušena, ravnatelja Državnog arhiva u Slavonskom Brodu Ivana Medveda, ravnateljice Državnog arhiva u Sisku Nele Kušanić, biskup Škvorčević je nakon potpisa Zapisnika preuzeo knjige koje su smještene u Povijesni arhiv Požeške biskupije.
U prigodnoj riječi požeški biskup podsjetio je kako je u vrijeme komunističke vladavine Crkvi oduzet određeni broj matičnih i drugih knjiga te da je pedeset godina nakon toga, 1996. godine potpisan Ugovor između Svete Stolice i Republike Hrvatske o suradnji na području odgoja i kulture. Tim ugovorom su dvije strane utvrdile da su knjige vlasništvo Crkve i da će biti vraćene pojedinim biskupijama na čijem se području nalaze župe i druge pravne osobe čiji su one vlasnici. Istaknuo je kako je u tom smislu 2005. godine potpisan i Sporazum o provedbi povrata s naznačenom procedurom prema kojoj treba postupiti i da ju je Požeška biskupija već sljedeće godine ispunila. Biskup Škvorčević spomenuo je da je 2020. godine vraćena 241 knjiga koje su bile u Matičnim uredima pod nadležnošću Ministarstva pravosuđa i uprave, a danas se vraća 651 knjiga iz državnih arhiva pod nadležnošću Ministarstva kulture i medija. Ukupan broj vraćenih knjiga Požeškoj biskupiji iznosi 892. Kazao je da je to učinjeno po prastarom latinskom pravnom i moralnom načelu „res clamat ad dominum“ – „stvar doziva (traži) vlasnika“, a ostvareno po duhovnom načelu sv. Terezije Avilske da se „sve postiže strpljivošću“. Zahvalio je ministrici i njezinim suradnicima na trudu koji su uložili u pripravi povrata spomenutih knjiga, napose djelatnicima državnih arhiva. Spomenuo je još kako se očekuje da biskupije uz povrat matičnih knjiga, prime i njihov digitalni snimak, kako to određuje Sporazum i da se zajedničkim nastojanjem obnove knjige koje su u lošem stanju.
Ministrica Obuljen Koržinek zahvalila je mons. Škvorčeviću i Požeškoj biskupiji za upornost u nastojanju oko povrata oduzetih crkvenih knjiga. Istaknula je kako je posebno povjerenstvo Ministarstva kulture i medija provjerilo jesu li uvjeti koje ima Požeška biskupija prikladni za njihov smještaj. Pohvalila je Biskupiju što se pobrinula da ti uvjeti budu primjerni, te se crkvene knjige smjeste onamo gdje i pripadaju i tako ispravi nanesena nepravda prema Katoličkoj Crkvi u vrijeme komunističke vladavine. Biskup Škvorčević i ministrica Obuljen Koržinek sa suradnicima razgovarali su o nekim pitanjima suradnje između Ministarstva i Požeške biskupije na određenim kulturnim projektima, dok su se ravnatelji državnih arhiva zadržali na kratkom druženju u prostorima Biskupskog ordinarijata. Požeški biskup darovao je ministrici grafiku Krista u grobu akademika Đure Sedera, izrađenu prigodom 25. obljetnice Požeške biskupije te monografiju „Požeška katedrala“, koja je u izdanju Požeške biskupije, Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu i ArTresora iz Zagreba tiskana spomenutom prigodom. Ministrica je pak darovala biskupu Škvorčeviću knjigu „Vječne vode: život i ljepota – hrvatski udio u europskoj baštini“.