Za HKR su svoje dojmove izrekli autor vitraja, umirovljeni profesor povijesti umjetnosti i slikar Marijan Jakubin i rektor Nacionalnog svetišta sv. Josipa u Karlovcu mons. Antun Sente ml.
Josipovska Hrvatska
Po riječima prof. Jakubina, da nije bilo mons. Sentea, nadahnuća u smislu ovoga što je prikazano ne bi ni bilo. “On mi je ponudio tematiku na temelju propovijedi mons. Šaška ‘Josipova Hrvatska i Josipov životni put’. S jedne strane zvonika je ta tematika, s druge strane Josipova Hrvatska. Uvijek kad trebam nešto stvarati, zazovem Duha Svetoga”, naglašava prof. Jakubin i pojašnjava:
“Zahvatio sam pojedine motive, od Stabla Jišajeva, preko Davidove zvijezde i Josipovog štapa kao simbola. Marija je sa svojim inicijalima također unutar same kompozicije, koja se uspinje prema otkupljenju i Bogu kao Apsolutu.
Tu je 12 prozora iz Josipovoga života, odnosno Josipovih odlika u njegovom životu. S druge strane, motivi Josipove Hrvatske se temelje upravo na Josipovim odlikama prenesenima na našu hrvatsku stvarnost.
U tom smislu sam razradio tih šest vitraja koji se također uspinju prema Trojstvu, odnosno gdje Duh Sveti nadahnjuje sam hrvatski narod i našu domovinu. Od Duha Svetoga slijeva se krsna voda koja prolazi kroz Višeslavovu krstionicu, sve do zemlje. Ta voda krštenja, isprepletena hrvatskom trobojnicom, prolazi kroz naznake hrvatskoga grba, tako da su svi motivi povezani. Idu kroz središte stiliziranog klasa žita označenog žutom bojom i tu je na neki način sva simbolika: žito, euharistija, krštenje, voda, trobojnica i hrvatski grb”, naglasio je prof. Jakubin.
Želim da svi eminentni hrvatski umjetnici u Svetištu ostave svoj trag
Rektor svetišta mons. Antun Sente dodaje da i u Godini Svetoga Josipa taj svetac neprestano brine o svom svetištu. “Meni kao rektoru najvažnija je duhovna aktivnost koja se snažno očituje kroz sve veći broj hodočasnika, kako onih koji stvarno dolaze, tako i naših virtualnih hodočasnika. Oni često, zahvaljujući i prijenosima na Hrvatskoj katoličkoj mreži i Hrvatskome katoličkom radiju, požele postati i stvarni hodočasnici.
Stalo nam je da svi hodočasnici, upravo zahvaljujući daru umjetnika, dožive josipovsku ljepotu.
U tom smo smislu uspjeli u svetištu postaviti i najveći mozaik u Hrvatskoj, autora Josipa Botterija Dinija, a nedavno smo postavili i vitraje na koru. Kao posebni dodatak uspjeli smo postaviti i vitraje na našem zvoniku. Moja je želja da svi eminentni hrvatski umjetnici, slikari i kipari, ostave svoj trag u Nacionalnom svetište Svetog Josipa. Nakon što je prof. Botteri Dini ostavio svoj umjetnički trag u svetištu, zamolio sam i jednog poznatog umjetnika s kontinenta da i on ostavi svoj umjetnički trag”, poručuje mons. Sente.
Predivna propovijed biskupa Šaška o Josipovskoj Hrvatskoj
“Za 300. obljetnicu odluke Hrvatskog sabora i izboru sv. Josipa za zaštitnika Hrvatske i za 30. obljetnicu uzdignuća karlovačke crkve na čast nacionalnog svetišta, a pri završetku godine Svetog Josipa koja je tada trajala za Zagrebačku nadbiskupiju, biskup Šaško izrekao prekrasnu propovijed o Josipovskoj Hrvatskoj. U propovijedi je biskup prepoznao šest odlika sv. Josipa i šest odlika Josipovske Hrvatske. To sam dao profesoru Marijanu Jakubinu za podlogu izrade novopostavljenih vitraja na zvoniku.”
Zvonik sa svake strane ima po šest otvora koji su pola metra široki, a dva metra visoki. Novim vitrajima prostor svetišta uvečer dobiva novu simboliku, a i prostor za molitvu.
“Posebnost ovog zvonika je u tome da se u njemu preko dana ne može nešto posebno nazrijeti, jer u zvonik ne može stati puno ljudi. Zato smo navečer napravili poseban svjetlosni efekt. Tako će svi koji navečer dolaze u svetište imati priliku uživati u umjetničkom djelu. Isto tako vjerujem da će biti potaknuti i na molitvu svetom Josipu koji je utkan u hrvatski narod, a i zaštitnik je sveopće Crkve”, zaključio je mons. Antun Sente ml.