U HKR-ovoj emisiji "Novi valovi dobrote" urednice i voditeljice Katarine Varenice u ponedjeljak, 14. ožujka, gostovale su Sonja Švec Španjol, organizatorica i kustosica putujuće izložbe ilustracija „Neustrašive žene” i i Ivana Glavaš Bakija, vlasnica i glavna urednica izdavačke kuće Iris Illyrica.
Izložba “Neustrašive žene” objedinjuje ukupno 100 ilustracija značajnih žena iz hrvatske povijesti i sadašnjosti koje su ilustrirale 23 hrvatske ilustratorice. Riječ je istovremeno i o likovnoj i o književnoj priči s naglaskom na edukativni karakter cjelokupnog projekta.
Nastala na temelju knjiga “Priče o neustrašivim hrvatskim ženama” (2019.) autorice Tatjane Barat i “Ikone: neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku” (2020.) autorice Rosie Kugli u izdanju Naklade Iris Illyrica urednice Ivane Glavaš Bakija, izložba je otvorena 8. ožujka u Gradskom muzeju Jastrebarsko, odakle kreće na putovanje Hrvatskom.
Ilustracije iz knjiga pretočene su u putujuću izložbu ilustracija pod nazivom “Neustrašive žene” na inicijativu vlasnice i glavne urednice izdavačke kuće Iris Illyrica Ivane Glavaš Bakija. Organizatorice izložbe su kustosica, povjesničarka umjetnosti i muzeologinja Sonja Švec Španjol i ilustratorica Željka Mezić koje su ujedno i urednice pratećeg kataloga izložbe.
“Prvo u nizu otvorenja je prošlo i više nego uspješno. Drago nam je da je izložba izazvala interes medija i javnosti, a posjetitelji na izložbi mogu vidjeti ukupno 100 ilustracija koje objedinjuju prvu i drugu knjigu u nakladi Iris Illyrica koje su napisale spisateljice Tatjana Barat i Rosie Kugli o neustrašivim ženama iz hrvatske povijesti i sadašnjosti, a ilustrirale su ih ukupno 23 hrvatske suvremene ilustratorice”, rekla je na početku kustosica i organizatorica izložbe Sonja Švec Španjol.
Ivana Glavaš Bakija, vlasnica i glavna urednica izdavačke kuće Iris Illyrica, ulazeći u izdavački pothvat kojigama “Priče o neustrašivim hrvatskim ženama” i “Ikone: neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku” nije u planu imala putujuću izložbu koja je iz njih nastala: “Kad sam vidjela kakav sam tim ilustratorica okupila i kad sam vidjela što sam dobila, sjajne ilustracije vrhunske kvalitete, odmah sam rekla ilustratoricama da ovo zaslužuje izložbu. Rekla sam to kao neku svoju želju, jer ja se time ne bavim, ali sam imala tu sreću da su moje ilustratorice to ozbiljno shvatile i ispunile mi želju kao zlatna ribica.”
Prva knjiga o neustrašivim hrvatskim ženama nastala je po uzoru na inozemnu uspješnicu “Priče za laku noć za mlade buntovnice”. Autorica Tatjana Barat obratila se glavnoj urednici s nekoliko tekstova, a zatim su zajednički razvijale projekt. U početku im je bilo previše napraviti 100 portreta te su se odlučile na dvije knjige s po 50 likovno-književnih portreta. U prvoj knjizi prikazano je 50 pionirki u nekom području, prva liječnica, prva žena koja je dobila vozačku dozvolu te žene od samih početaka naše povijesti i kulture do druge polovine 20. st. Druga knjiga obuhvaća naše suvremenice.
Ova izložba će, nada se organizatorica izložbe Sonja Švec Španjol, popularizirati ilustraciju kao medij koji često nije na adekvatan način prezentiran u javnosti u odnosu na neke druge likovne tehnike: “Doista ne znam koji je razlog tome, ali među umjetničkim medijima u Hrvatskoj ilustracija je nedovoljno valorizirana, što zaista nije slučaj u inozemstvu gdje su kvalitetno valorizirani i adekvatno plaćeni ilustratori. Počelo se s bijenalima i festivalima ilustracije, no i dalje to nije na razini koju ilustracija zaslužuje. Ona je prisutna u našem životu od najmanje dobi, svi smo odrasli uz slikovnice i priče i zaista imamo kvalitetne ilustratorice koje dobivaju nagrade i priznanja na međunarodnim natjecanjima. Stoga mi je drago da kroz ove dvije knjige i kroz izložbu možemo predstaviti ukupno 23 ilustratorice koje imaju razvijen specifičan likovni rukopis.”
Naime, svaka ilustratorica odabrala je neustrašive žene koje želi ilustrirati i pristupila oblikovanju na sebi prepoznatljiv način, a pritom je utkala i vlastiti doživljaj i percepciju odabrane značajne žene. Samim odabirom i utjelovljenjem pojedinih neustrašivih žena ilustratorice su izrazile i vlastiti duh i karakter tj. ono što ih inspirira i pokreće te što ih je privuklo da interpretiraju određenu personu.
Istražujući povijest i biografije žena predstavljenih ovim izdanjima i izložbom “Neustrašive žene”, gošće emisije posvjedočile su kako Hrvatska ima mnogo žena kojima se može ponositi. “Nakon što iščitate u kakvim okolnostima su one živjele, a što su sve postigle kad nisu imale ni bliže ni dalje okoline, kad su krčile put za sve nas, imate potrebu onda i sami djelovati i doprinijeti nešto i aktivirati se i napraviti nešto bolje za sve nas”, kazala je Švec Španjol.
Namjera ove izložbe nije prikazati žene kao superiornije, već jednakovrijedne i ukazati na njihove neporecive uloge i doprinose tijekom hrvatske povijesti i sadašnjosti te iznijeti činjenice koje su bile zanemarene te nedovoljno obrađene i zastupljene u pregledima naše povijesti. Izložba to čini kroz iznimno relevantan, a također vrlo često nedovoljno cijenjen i valoriziran medij ilustracije.