Budi dio naše mreže

"Branite i štitite i ubuduće ljudski život u njegovoj cjelovitosti! To je velika zadaća i veliko poslanje za sve nas što nam je povjerio sam Duh Sveti, Gospodin i Životvorac. Neka vas On nagradi svojim blagoslovom i svojim mirom!", poručio je predsjednik Vijeća za obitelj BK-a BiH, pomoćni biskup banjolučki dr. mons. Marko Semren, OFM, i ove je godine za Dan života, koji se obilježava u nedjelju, 6. veljače.

/ im

Biskup Semren najprije je za portal Katolički tjednik Nedjelja ba podsjetio kako se katolici nalaze u Godini obitelji i u vremenu sinodalnog puta Katoličke Crkve. Ističući kako je Crkva na zemlji “putujuća Crkva” prema eshatonu, napomenuo je kako je putovanje i način života vjernika. Na tragu toga, između ostalog, citirao je Ivanovo evanđelje u kome Isus kaže “Ja sam Put i Istina i Život” (Iv 14,6).

Kultura otpada

Promišljajući o postmodernom društvu u kome se novac prometnuo u glavnu paradigmu života te o kapitalizmu koji je određen željom posjedovanja, istaknuo je kako homo oeconomicus teži za maksimiziranjem dobitka. “Novac kao vanjsko i nesigurno dobro ne može čovjeka učiniti sretnim. Oni koji imaju posjednički odnos prema svemu i svakome, ne mogu biti sretni jer nisu sposobni za odnos ja – ti s drugima i s apsolutno Drugim (Bogom). Božja svemoć zapravo je svemoć Božje ljubavi koja iz ništa stvara sve i koja iz smrti stvara život”, napisao je mons. Marko te podsjetio kako među ljudima postoji sklonost odbacivanju svega što nije u skladu s njihovim željama.

“Radi se o mentalitetu koji stvara kulturu otpada koja nikoga i ništa ne štedi, od ljudskog bića pa sve do samoga Boga. Takva kultura stvara ranjeno čovječanstvo i stalno ga napetostima i sukobima ozljeđuje. Ta kultura promiče pobačaj i eutanaziju“, ustvrdio je te podsjetio kako je nekoliko europskih zemalja, uz abortus, ozakonilo i eutanaziju, čak i nad djecom, a ne samo starijima. Na tragu toga istaknuo je kako “živimo u civilizaciji smrti”.

Potpomognuto samoubojstvo

Ističući kako je 1. siječnja 2022. u Austriji stupio na snagu zakon koji dopušta potpomognuto samoubojstvo odraslim osobama koje su teško bolesne ili imaju neku trajnu, neizlječivu bolest, spomenuo je kako je predsjednik Austrijske biskupske konferencije (ABK) i nadbiskup Salzburga mons. Franz Lackner upozorio o manipulativnoj prirodi sintagme “dostojanstveno umiranje”. Posvijestio je kako su austrijski biskupi iskazali bojazan da će novi zakon u javnosti raširiti stav kako se “svaki hendikep ili bolest doživljavaju kao neuspjeh koji se ne može tolerirati”. “ABK mišljenja je da je svaki ljudski život vrijedan i da je samoubojstvo nesaglediva ljudska tragedija, te da bi trebalo uložiti dodatna financijska sredstva u palijativnu skrb kako bi se svim teško bolesnim ili neizlječivo bolesnim osobama što je moguće više pomoglo i olakšala njihova patnja dok god su živi”, citirao je biskup Semren te naglasio kako će svaki pojedini slučaj u kome neka osoba izrazi želju za ovakvim načinom okončanja svoga života, procjenjivati po dvoje liječnika, od kojih jedan mora biti stručnjak za palijativnu medicinu. Govoreći nadalje o zakonskoj legislativi potpomognuta samoubojstva u Austriji, rekao je kako psihički bolesnici ne mogu zatražiti eutanaziju, dok oni koji požele oduzeti si život na ovakav način, moraju pričekati 12 tjedana, što je određeno razdoblje za razmišljanje.

Podsjetio je kako je potpomognuto samoubojstvo legalizirano u Švicarskoj te u nekoliko europskih zemalja, uključujući Francusku, Španjolsku, Belgiju i Nizozemsku.

Zahvala za izgradnju kulture života

Na tragu novog austrijskog zakona, biskup je postavio pitanje zašto društvo, koje se smatra odgovornim za život svih svojih članova, ne može krenuti putom pomaganja svakom pojedincu shvaćajući da njegov život ima značenje i predstavlja vrjednotu i za druge. “U međusobnu poštivanju i pomaganju u pandemiji COVID-a-19, pozivam sve da poštujemo život vlastiti jednako kao i svih drugih. Stoga zahvaljujem medicinskom osoblju i svima onima koji poštuju dostojanstvo čovjeka i u zdravlju i u bolesti i bore se za njegovo zdravlje”, naglasio je mons. Semren te u ime katoličkih biskupa u BiH uputio iskrenu zahvalnost svim svećenicima, redovnicama, redovnicima i drugima koji se na razne načine trude oko izgradnje kulture i civilizacije života.

“Posebno zahvaljujem i izražavam veliko poštovanje svima onima u našoj domovini koji s velikom sviješću o odgovornosti prema Bogu, prema svojoj savjesti i prema svome narodu štite ljudski život i visoko cijene dostojanstvo braka i obitelji. Zahvaljujem svim pomagačima zaklade Da životu, koju smo ustanovili prije nekoliko godina, a koja pomaže naše hrabre bračne drugove da budu spremni imati više djece”, dodao je te nije zaboravio karitativne i molitvene skupine koje se trude pružiti pomoć bračnim parovima kao i siromašnijim obiteljima. Na kraju je zahvalio svim liječnicima i bolničkom osoblju, kao i članovima obitelji koji su se istaknuli u spašavanju nerođenih života.

Završavajući svoju poruku, biskup Semren zamolio je sve da bdiju i dalje nad svakim ljudskim životom: “Branite i štitite i ubuduće ljudski život u njegovoj cjelovitosti! To je velika zadaća i veliko poslanje za sve nas što nam je povjerio sam Duh Sveti, Gospodin i Životvorac. Neka vas On nagradi svojim blagoslovom i svojim mirom!”

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja