U uvodniku prvog broja Radosne vijesti, koji je izišao u veljači 1972. godine, predsjednik Misijskog vijeća BKJ-a dr. Smiljan Franjo Čekada, nadbiskup vrhbosanski, piše: „Tako smo (eto) nazvali svoj misijski list, s kojim izlazimo pred našu katoličku javnost. Reći će se možda: zar i opet novi list? Zar ih već nemamo dosta? I profanih, svjetovnih, i crkvenih, vjerskih. Naša je publika prezasićena. Ne može ni izdaleka konzumirati svega, što joj se putem štampe nudi... Možda je to istina. Još prije rata bolovali smo od hipertrofije katoličkog tiska. Mi smo Hrvati malen narod, pa smo ipak imali preko 80 vjerskih listova. Nisu, istina, svi bili listovi velikog formata, a nisu svi bili ni namijenjeni širokoj publici… Eto, mi smo rekli svoje. I sada puštamo u svijet svoje miljenče, svoju 'Radosnu Vijest'. Ona će pokucati na sva katolička srca, koja vjeruju, koja se nadaju, koja ljube…“
Nadalje, naglasio je da svi mi bez „ikakve sumnje moramo svjedočiti za Krista u svakoj prilici i svakom vremenu. Naše svjedočanstvo ne smije biti ljudska retorika, kojoj je svrha da privuče pažnju ili probudi interes za kakav zemaljski cilj. Iza našega svjedočanstva Kristovoj radosnoj vijesti mora stajati čvrsto osobno uvjerenje, punina vjere, koja se prelijeva i prelazi na druge kao snaga i život“, nastavio je.
Misijski informativni list Radosna vijest počeo je izlaziti u Sarajevu na Svijećnicu 1972. godine. Nastavio je tradiciju misijskih listova Crkve u Hrvata koji su prestali izlaziti tijekom i nakon II. svjetskog rata (Crnče, Jeka iz Afrike i Katoličke misije). Odluku o pokretanju lista donijelo je Misijsko vijeće Biskupske konferencije Jugoslavije pri Misijskoj središnjici u Sarajevu na svom zasjedanju 13. siječnja 1972. godine. Od tada pa do današnjeg dana, s malom pauzom od rujna 2000. pa do rujna 2001. godine uključivo, nije prestao izlaziti i ostvarivati smisao svoga postojanja. Počeo je izlaziti prvo kao dvomjesečnik da bi kasnije prerastao u mjesečnik. Na prvom mjestu služio je misijskoj animaciji, ali i kontaktima brojnih prijatelja misija s hrvatskim misionarima i misionarkama.
Od početka izlaženja pa do kraja travnja 1992. godine izlazio je u Sarajevu. Zbog vojne blokade Sarajeva od početka svibnja 1992. godine ondašnja Nacionalna uprava Papinskih misijskih djela i Uredništvo Radosne vijesti odlučili su „privremeno“ se preseliti u Zagreb. Međutim, „privremeno“ preraslo je u „stalno“ i kao plod dogovora tadašnjih nacionalnih ravnatelja Papinskih misijskih djela Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, početkom srpnja 2001. godine, mr. Tome Petrića (2001.-2006.) i mr. Tome Kneževića (2001.-2011.) misijski list Radosna vijest zajednički je misijski list dviju novonastalih nacionalnih uprava Papinskih misijskih djela s istim pravima i istim obvezama. Jedan je glavni urednik, a drugi je zamjenik glavnog urednika. Ovakva plodna i učinkovita suradnja nastavlja se i zato danas radosno slavimo 50 godina Radosne vijesti.
Pola stoljeća misijski list “Radosna vijest” sredstvo je širenja dobrih vijesti o misijama i iz misija. Taj časopis nema samo informativnu ulogu, već je sredstvo misijske formacije i animacije jer bogat sadržaj misijskog lista potiče na razmišljanje i djelovanje i “Radosna vijest” prozor je u misijski svijet.
Godišnjom pretplatom od 90 kuna pomažete misijsko djelovanje. Želite li se pretplatiti i misijski list primati na kućnu adresu, pošaljite email sa svojim podacima na: missio.croatia@misije.hr
Posjetite web stranicu www.misije.hr/radosna-vijest/ i prolistajte prošle brojeve Radosne vijesti, a svakako potražite i Facebook stranicu “Papinska misijska djela u Republici Hrvatskoj” kako biste mogli pratiti novosti i priče iz misijskih zemalja: www.facebook.com/missioHR.