U emisiji Novi valovi dobrote urednice i voditeljice Snježane Kirinić Grubić u utorak, 21. prosinca gostovala je glavna tajnica Saveza društava "Naša djeca" Hrvatske Snježana Krpes i predsjednik Dječjeg ocjenjivačkog povjerenstva za nagradu "Emil Paravina" Antonio Šipušić. Govorili su o nagradama koje su prvi put u Hrvatskoj dodijeljene djeci za promicanje dječjih prava.
Nagrada “Emil Paravina” prva je nagrada u Republici Hrvatskoj koja se dodjeljuje onoj djeci koja su svoja nastojanja posvetili tome da zagovaraju dječja prava i da štite slabije od sebe, istaknula je Krpes. Savez društava “Naša djeca” Hrvatske osnovao je i pokrenuo ovu nagradu u čast dr. sc. Emila Paravine, pedagoga, humanista, promicatelja dječjih prava i dugogodišnjeg tajnika Saveza DND, čiji je rad utjecao na dobrobit života tisuća generacija djece i roditelja. Riječ je o prvoj godišnjoj nagradi za prava djeteta i aktivno dječje sudjelovanje, a posebnost ove nagrade je što se dodjeljuje djeci osnovnoškolske dobi.
Emil Paravina je zagovarao važnost i ulogu slobodnog vremena za razvoj potencijala svakog djeteta. Sudjelovao je u stvaranju Konvencije UN-a o pravima djeteta zadužen za tri važna prava djeteta: pravo djeteta na slobodno vrijeme, pravo djeteta na igru te na izricanje vlastitog mišljenja. Inicirao je brojne akcije i aktivnosti za i s djecom, uredio i napisao više od 100 različitih priručnika i publikacija za neposredan rad odraslih s djecom te priručnika igara. Pokretač je programa Dječji forumi, Dječja vijeća te jedan od suautora programa „Gradovi i općine-prijatelji djece“ i „Za osmijeh djeteta u bolnici“. Bio je dugogodišnji tajnik Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske i jedan od osnivača Društva „Naša djeca“. Njemu u čast, tri godine nakon njegove smrti, Savez je pokrenuo ovu nagradu i djeca su pozitivno reagirala na nju, istaknula je Krpes.
Diljem Hrvatske djeca imaju priliku uključiti se u aktivnosti poput Dječjih foruma ili Dječjih vijeća, gdje uče od najranije dobi uključivanju u zajednice, u obitelji, vrtiću, školi i koliko je važno nenasilno rješavati sukobe, uključivati se u humanitarne akcije ili volontirati.
Antonio Šipušić počeo je svoj put promicanja dječjih prava u osnovnoj školi gdje je izabran u Dječje vijeće i iz toga je krenulo dalje. Izabran je za predsjednika Ocjenjivačkog povjerenstva kojeg Savez društava „Naša djeca“ Hrvatske bira među „stručnjacima“ za prava djeteta istaknutima u svojim osnovnim Društvima „Naša djeca“, Dječjim vijećima/Dječjim forumima, NEF mreži, uz još 2 odrasle osobe Povjerenstva. Šipušić objašnjava da su dobitnike birali prema sljedećim kriterijima: doprinosu razvijanja dječje paticipacije u lokalnoj zajednici, na nacionalnom i europskom nivou; poticanju interkulturalnih vrijednosti; prava djece na različitost bez obzira na spol, nacionalnost, rasu, jezik, kulturu i socijalni status; građenje suradnje i partnerstva između djece i odraslih.
U Natječaju za nagradu postoje određeni kriteriji. Za nagradu se može prijaviti jedno dijete ili skupina, razred ili škola. Potrebno je da čine dobra djela i da su empatični, ali i da znaju zagovarati dječja prava, jasno izraziti svoje mišljenje, argumetirano i kritički. Prijaviti ih mogu njihovi vršnjaci, nastavnici, učitelji, profesori, ravnatelji, roditelji.
Oni koji su dobili nagradu doista su je zaslužili, tvrdi Krpes. Skupina djece iz Koprivnice iz 6. b razreda Osnovne škole “Braća Radić” osmislili su kampanju, tj. video o tome koliko je važno spriječiti nasilje u obitelji, među vršnjacima te u digitalnom okruženju.
Telefonom se u emisiju uključila i jedanaestogodišnja djevojčica Matea Juričić, iz Svete Nedelje, dobitnica nagrade u kategoriji djeteta pojedinca, koja cijelo vrijeme školovanja još od vrtića pokazuje posebnu pažnju prema slabijima, nemoćnima i djeci s posebnim potrebama.
“Najviše volim stati na stranu slabijih i ispraviti nepravde. Ova nagrada daje mi poticaj da i dalje nastavim s humanitarnim radom. Nadam se da ću u Dječjem gradskom vijeću nastaviti s uspjehom zagovarati prava nas djece i postići da se ona i poštuju.”
Savez društava „Naša djeca“ Hrvatske provodi mnoge programe: dva velika nacionalna programa „Gradovi i općine-prijatelji djece“ i „Za osmijeh djeteta u bolnici“, programe Dječji forumi, Dječja vijeća, niz projekata protiv vršnjačkog nasilja u školama poput programa “Ne daj se upecati”, ali i programe poticanje čitanja među djecom, krizne programe “Rastimo zajedno” kroz psihološku podršku i brojne druge. Cilj nagrade i svih ovih programa je potaknuti dijete da bude aktivno, naučiti ga od malih nogu da se založi za svoja prava i prava svojih vršnjaka.