Projekt Crvenkapica interdisciplinarni je višegodišnji projekt kreativne i kulturne industrije sa nakanom očuvanja, prezentacije i brendiranja segmenta nacionalne kulturne baštine - uskočke senjske kape Crvenkape.
O projektu kojem je cilj brending i očuvanje nacionalne kulturne baštine, za Hrvatsku katoličku mrežu razgovarali smo s časnom sestrom službenicom milosrđa Ružicom Dodig, koordinatoricom projekta na području grada Dubrovnika.
Sljedeća etapa projekta kojim se Uskočka kapa želi vratiti u svakodnevicu grada Senja, odvijat će se u gradu Dubrovniku gdje je domaćin učenički dom Paola di Rosa.
Ideja o revitalizaciji Senjske kape Crvenkape rođena je 2017. godine, rekla je sestra Ružica, točno 400 godina nakon ukidanja uskoka.
“Autorica projekta, senjska umjetnica Marija Zudenigo, povratkom u rodni grad Senj ponovno se susreće s baštinom tog grada i postaje dijelom povijesne priče”, dodala je koordinatorica.
“Cilj nije završiti projekt u rekordnom roku i obići sve gradove Republike Hrvatske”, istaknula je s. Ružica dodavši da je cilj ljudima posvijestiti važnost nacionalne kulturne baštine kako bi ju upoznali, zavoljeli i njegovali.
U Dubrovniku će djeca, mladi i drugi zainteresirani ispisivati poruke na crvenom platnu, a platno će potom biti povezano kudeljom s platnom ispisanim na prijašnjim radionicama.
“Crveno platno koje je donirano, autorica projekta razastre na pristupačnoj površini. Na to platno svojim porukama interveniraju mladi i stari, umjetnici, dostojanstvenici, vjeroučitelji, dizajneri, učenici umjetničkih škola, svi koji požele i pokažu dobru volju”, rekla je službenica milosrđa.
Na platno osoba može napisati što god ju motivira ili je od značenja za nju.
Sestra je kao primjer navela poruku jedne djevojčice koja je na platno napisala “Sunce kad iziđe, ono trči”.
Crvenkapicu sastavljenu od komada platna iz cijele Hrvatske autorica će na kraju projekta postaviti na simbol grada Senja, tvrđavu Nehaj. Predviđene dimenzije platna potrebnog za izradu Senjske kape su 2500×1500 metara.
Ušiveno platno s ranijih radionica Dubrovčani će moći vidjeti na terasi kod Umjetničke škole Luke Sorkočevića.
“Djecu grada Dubrovnika želimo animirati da postanu dio priče koja je veća od njih samih, da postanu dio priče koja će u njima probuditi interes za Hrvatsku povijest i važnost kulturne baštine”, zaključila je s. Ružica.
Dodajmo da svoju poruku možete ostaviti 01. ožujka od 13 do 15 sati u dvorištu Umjetničke škole Luke Sorkočevića.