Štititi dostojanstvo osobe na nekim mjestima može značiti odlazak u zatvor, čak i bez sudskoga postupka ili klevete – istaknuo je papa Franjo u videosnimci s molitvenom nakanom za travanj, u čijem je središtu temeljno pravo svakog ljudskog bića na cjeloviti razvoj koji ne može zanijekati nijedna zemlja. Papin je video, kao uvijek, objavila Svjetska molitvena mreža.
Riječ je o aktivnom suprotstavljanju siromaštvu, nejednakosti, nedostatku posla, zemlje i stana, o društvenim i radnim pravima – objasnio je Papa te primijetio da su za zaštitu temeljnih ljudskih prava potrebni hrabrost i odlučnost. Molimo za one – potaknuo je – koji riskiraju život boreći se za temeljna prava u diktaturama, autoritarnim režimima i čak u demokracijama koje su u krizi, kako bi vidjeli da njihove žrtve i njihov rad donose obilat plod, donosi Vatican News.
Papa je također primijetio da temeljna ljudska prava često nisu ista za sve ljude, odnosno ima ljudi prve, druge, treće klase, te osoba koje se smatra suvišnima. Ne, sva prava trebaju biti ista za sve ljude – snažno je istaknuo papa Franjo.
Video ima potporu Stalne misije Svete Stolice pri Organizaciji ujedinjenih naroda – istaknuto je u priopćenju Papine svjetske molitvene mreže, u kojemu se podsjeća na Opću deklaraciju o ljudskim pravima koju je Opća skupština Ujedinjenih naroda usvojila 1948. godine, i koja je bila prvi legalni dokument kojim se utvrđuje opća zaštita temeljnih ljudskih prava.
I u Crkvi, počevši od pape Ivana XXIII. ’60-ih godina prošloga stoljeća, ljudska su prava imala glavnu ulogu u socijalnom katoličkom nauku i praksi – podsjeća se u priopćenju te se spominje nedavni članak u kojemu kardinal Michael Czerny napominje kako je sveti Ivan XXIII. naveo temeljna prava u svojoj enciklici ‘Pacem in terris’, 1963. godine, te započeo s pravima koja se danas smatraju gospodarskima.
Svako ljudsko biće ima pravo na život – ističe papa u enciklici – na tjelesni integritet, na prijeko potrebna i dovoljna sredstva za dostojanstveni životni standard, posebno što se tiče hrane, odjeće, stanovanja, odmora, medicinske njege, te potrebnih socijalnih usluga. To danas ističe i papa Franjo, posebno upozoravajući na prava na rad, stan, zemlju i prehrambenu sigurnost – stoji u priopćenju Svjetske molitvene mreže.