Godine 2003. Taayoo Murray imala je 21 godinu i bila studentica druge godine. Upravo je otkrila da je trudna, ali ne samo da je prihvatila svoju trudnoću, već je i koledž završila s odličnim uspjehom, prenosi Liveaction.org.
Murray je podijelila svoju priču u članku za Romper, počevši od vijesti o njezinoj neplaniranoj trudnoći. “Nakon što je ovu vijest podijelila s prijateljicom iz djetinjstva, njezino je pitanje opisalo kako bi svi drugi reagirali: ‘Što ćeš učiniti?'”, napisala je. “Ali za razliku od mnogih drugih mladih žena u mojoj situaciji, bila sam ekstatična”, prenosi Liveaction.org.
Murray je, srećom, imala fenomenalan sustav podrške. “Gledajući unazad, ta mi je bezazlenost omogućila da se usredotočim na to da sve uspije. I uspjelo je! Diplomirala sam na vrijeme i s odličnim uspjehom”.
“Puno se govori o kontroli rađanja i prevenciji spolno prenosivih bolesti, ali gotovo ništa o podršci tijekom trudnoće. Usluge za brigu o djeci gotovo da i ne postoje, a život u kampusu često nije dopušten zbog pravne odgovornosti. Znam ovo iz iskustva iz prve ruke: na drugoj godini morala sam se iseliti s kampusa”, rekla je.
Netko joj nije olakšao…
Sama Murray morala je izdržati nastavu, čak i dok se borila s jutarnjim mučninama, i rekla je da je, u osmom mjesecu trudnoće, morala stajati na nogama šest sati, posebno na jednom predavanju. Iako je rekla da joj je bilo teško, također je rekla da se zbog fakulteta nikada nije osjećala nepoželjno. “Pošla sam u završnu godinu u sedmom mjesecu trudnoće”, napisala je. “Moj cijeli fokus bio je na stjecanju diplome – čak i bez poznavanja empirijskih podataka o stjecanju diplome za žene u fakultetskoj dobi, bila sam uvjerena da je to situacija sada ili nikad. Ovo je bila moja prilika.”
A ljudi oko nje pobrinuli su se da ne propusti svoju prilika, čineći sve što su mogli da joj pomognu ostvariti njene ciljeve.
… ali bilo je i “anđela”
“Predavači bi nam davali stanke kako bih mogla jesti između predavanja”, prisjetila se. “Prijatelji su se pobrinuli da im kupaonice uvijek budu čiste kako bih imala lijepo mjesto za povraćanje. A članovi obitelji brinuli su se za svaku moju potrebu – od vožnje na nastavu do rješavanja mojih želja, sve je uvijek bilo pokriveno. Moji prijatelji su mi čak priredili darivanje za dijete, unatoč činjenici da su svi tada bili nezaposleni.”
Murray sada ima 40 godina i dvoje djece, od kojih je jedno upravo na fakultetu. Iako je rekla da je spremna za sljedeću fazu u svom životu, još uvijek se “s ljubavlju sjeća svih osoba koje su joj omogućile te rane dane majčinstva.”
Mnoga sveučilišta, kako je istaknula Murray, ne pružaju potporu i pomoć potrebnu trudnicama i studentima roditeljima da budu uspješne. Stipendije za trudnice i majke studentice rijetko su dostupne, uz činjenicu da su te studentice često izbačene iz domova, nemaju pristup skrbi za djecu i često nemaju dostupne usluge poput soba za dojenje, stolova za presvlačenje u toaletima ili opcije obiteljskog stanovanja.
Djelovanje pro life skupina je jako važno!
Ipak, skupine koje se zalažu za život često čine sve što mogu kako bi popunile praznine, skupljajući više od 100.000 dolara kako bi osigurale stvari kao što su “kutije za bebe” – što uključuje slinčeke, maramice za bebe, igračke, odjeću i još mnogo toga – pa i kupovinu pelena za roditelje na kampusu.
Druge pro-life grupe organiziraju usluge čuvanja djece, tako da trudnice i majke studentice imaju priliku lakše učiti ili obavljati školske obveze. Uz više podrške i resursa, studenti neće osjećati da moraju birati između svog obrazovanja i svojih obitelji.