Nedavno je otkriven svitak pisama poznatog kršćanskog autora C. S. Lewisa koje je slao američkom znanstveniku Thomasu Van Osdallu, progovarajući o vlastitoj vjeri koja je uljuljana nakon smrti voljene supruge.
Nedavno je otkriven novi svitak pisama poznatog autora C. S. Lewisa, koji se nakon smrti njegove voljene žene Joy Davidman, borio s pitanjima vjere i smrću, prenosi Aleteia. Davidman je preminula od raka 1960., samo četiri godine nakon njihovog vjenčanja. Lewisova je kršćanska vjera stavljena u kušnju, a utjehu je pronalazio u dopisništvu s američkim znanstvenikom Thomasom Van Osdallom.
Naime, Van Osdallov jedini sin, nazvan Thomas po njemu, bio je ubijen u automobilskoj nesreći s 18 godina. Nesreća se dogodila 1962. te su Lewis i Van Osdall počeli hrabriti i tješiti jedan drugog. Upravo ova pisma otkrivaju kako je Lewis provodio svoje posljednje dane, budući da je preminuo u studenom 1963. te kakva su ga pitanja mučila do samog kraja života.
Moramo umrijeti prije njih, ili ih vidjeti kako umiru prije nas.
”Zaista je dirljiva tvoja priča”, pisao je Lewis Van Osdallu, koji je bio profesor kemije na sveučilištu u Ohiju. ”Ja sam također izgubio ono što sam najviše volio. Uistinu, osim ako sami umiremo mladi, nedvojbeno se suočavamo s tim. Moramo umrijeti prije njih, ili ih vidjeti kako umiru prije nas. A kada poželimo umrijeti prvi – činimo to isključivo radi sebe, a ne radi njih”.
Van Osdall je preminuo 2001. te su pisma, koja datiraju od 27. svibnja do 28. listopada 1963., pronađena mnogo godina kasnije i darovana njegovom sveučilištu, koji ih je proslijedio profesoru filozofije Michaelu Petersonu. Peterson je najavio kako će pisma u cjelovitosti objaviti u nadolazećoj knjizi: ”C.S. Lewis i kršćanski svjetonazor”.
Iako je njegova vjera kušana, ostala je čvrsta.
Peterson je rekao kako se iz Lewisovih pisma može iščitati kako je bio vrlo intenzivan, ali topao čovjek. Iako je njegova vjera kušana, ostala je čvrsta, tvrdi Peterson, koji svjedoči kako jedan od njegovih pisama progovara upravo o tome.
U pismima se također može vidjeti koliko je Lewis nakon smrti supruge teološki pristupao pitanju smrti te je zanimljivo i kako su se on i Van Osdall jednom prilikom dopisivali o odnosu znanosti i vjere, za koje je Van Osdall priupitao Lewisa jesu li znanost i teologija ”na istoj cesti i hoće li se ikada susresti?”