Bioetičku minutu Hrvatskoga katoličkog radija, u utorak 22. lipnja, prof. dr. sc. Jasenka Markeljević posvetila je temi znanosti i vjera u kulturi.
Uoči ljetne pauze, suočeni sa sukobom znanosti i vjere u polemikama na temu odgoja i obrazovanja mladih, podsjetimo na Luigija Giussanija, talijanskog teologa i bioetičara, utemeljitelja međunarodnog katoličkog pokreta Communion et Liberation koji je istaknuo temeljnu važnost vjere i spoznaje Svevišnjeg u odgoju i obrazovanju mladih, u obnovi kulture i sustava vrijednosti naše civilizacije.
Znanost i vjera objašnjavaju identičnu stvarnost iz dvije različite perspektive, s aspekta stvorenog i Stvoritelja znanost odgovara “kako”, a vjera odgovara “zašto”. Dijeleći istu fascinaciju misterijem Apsolutnog, znanost eksperimentima i logikom objašnjava procese i strukturu, a religija teološkim promišljanjem i nadahnućem, objašnjava svrhu i značenje ljudskih bića, prirode i svemira. Suočeni s idejom transformacije ljudske biti, u novoj digitalnoj epohi oblikovanoj u akronim NBIC (nanotehnologija, biotehnologija, informatika, kongnitivna znanost, engl. nanotechnology, biotechnology, infortmation technology, cognitive science), osvijestimo glas savjesti kao odsjaj Božje ljubavi u našim srcima i izričaja autentične istine u našim životima. Ujedinimo smisao našeg postojanja u spoznaji Boga, apsolutne istine, vječnosti, ljubavi i sjaja duše oblikovan u akronim GATE- LOSS (engl.God, Absolute Thruth, Eternity, Love, Shine, Soul).
Vjera je ovisnost o apsolutnom, o Bogu, jer postojimo kao izraz apsolutne istine koja je svijetli u budućnosti, utisnuta u naše dostojanstvo, svijest i savjest, u ljubav koja protječe našim životom.
Prof. dr. sc. Jasenka Markeljević pročelnica je Zavoda za kliničku imunologiju, pulmologiju i reumatologiju Interne klinike KBC Sestre milosrdnice Zagreb, a predaje na katedri interne medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.