Bioetičku minutu Hrvatskoga katoličkog radija, u utorak 4. svibnja prof. dr. sc. Jasenka Markeljević posvetila je cjelovitoj i segmentalnoj viziji ljudske osobe
“Što znači biti čovjek?” naslov je nedavno objavljene knjige profesora Cartea Sneada na temu ključne uloge bioetike i biopolitike u donošenju Zakona o zaštiti života na dobrobit pojedinca i procvata društvene zajednice.
Analizirajući presude Vrhovnog suda Sjedinjenih Američkih Država utemeljenih na segmentalnoj viziji ljudske osobe u slučaju pobačaja, Snead ističe podvojenost pravnog sustava koji polazeći od autonomije majke, istodobno artikulira njeno pravo na zaštitu života željenog djeteta tijekom trudnoće, ali i na prekid života neželjenog, nerođenog djeteta.
U vrtlogu etičkog relativizma, poštivanje autonomije ljudske osobe važan je preduvjet za ostvarivanje temeljnih ljudskih prava. Individualizam, emocije, volja i intuicija su relevantni za prosudbu etičnosti ako je ljudski um u suglasju sa savjesti – Božjim glasom koji odzvanja u našoj nutrini. Osobito danas, kada svjedočimo podvojenosti u vezi vizije ljudske osobe u svijesti pojedinaca i društvene zajednice kada je riječ o prenatalnoj i postnatalnoj eutanaziji koju podržava pravni sustav SAD-a i većine država svijeta. Imperativ etike u odnosu na željeno i neželjeno dijete, na invalide i nemoćne, uronjen u apsolutnu ljubav, ogledalo je cjelovite vizije ljudske osobe koja odgovara na pitanje: “Što znači biti čovjek?”
Prof. dr. sc. Jasenka Markeljević pročelnica je Zavoda za kliničku imunologiju, pulmologiju i reumatologiju Interne klinike KBC Sestre milosrdnice Zagreb, a predaje na katedri interne medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.