Bioetičku minutu Hrvatskoga katoličkog radija u utorak dr. Jasenka Markeljević posvetila je etičnosti izdavanja "COVID putovnica".
U okolnostima pandemije u svijetu su postala aktualna mnoga pitanja, između ostalih i etičnost izdavanja “COVID putovnica”.
U Lancetu, jednom od vodećih svjetskih časopisa, Alexandra L. Phelan sa Sveučilišta u Georgetownu, upozorava na “umjetno stvoreno ograničavanje komunikacije i sudjelovanja u aktivnostima pojedinaca ovisno o nalazu testiranja, naglašavajući opasnost poticanja pojedinaca da se namjerno izlože virusu radi sticanja upitnog imuniteta. Imunitetne putovnice potaknule bi korupciju, pristranost i štetnost koju virus nanosi već ranjivom stanovništvu”.
Hank Greely, odvjetnik i bioetičar sa Stanforda, ističe kako bi uvođenje obveznih “COVID putovnica” legaliziralo diskriminaciju i raslojavanje društva u svim segmentima ljudske djelatnosti. Iako je u većini država diskriminacija osoba s invaliditetom zabranjena, u ovom slučaju bila bi dopuštena u zdravih osoba koje nisu stekle imunitet. Predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO-World Health Organisation) također ne podupiru ideju izdavanja “COVID putovnica”.
Rezultati dosadašnjih istraživanja potvrđuju sljedeće: 1. oko 1-3% stanovništva posjeduje antitijela koja upućuju na kontakt osobe s virusom neovisno o simptomima bolesti; 2. stečeni imunitet ne štiti sigurno od slijedeće infekcije; 3. testovi mogu biti lažno pozitivni i lažno negativni; 4. osobe koje posjeduju antitijela, mogu zanemariti upute javno zdravstvenih službi za zaštitu od infekcije povećavajući rizik prijenosa virusa. U našoj domovini dokazana je važnost javnog zdravstva i znanosti u brizi za zdravlje stanovništva. Osobito u zaštiti dostojanstva ljudske osobe od tame totalitarnih ideja.
Prof. dr. sc. Jasenka Markeljević pročelnica je Zavoda za kliničku imunologiju, pulmologiju i reumatologiju Interne klinike KBC Sestre milosrdnice Zagreb, a predaje na katedri interne medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.