"Bioetičku minutu" Hrvatskoga katoličkog radija, u nedjelju, 3. listopada, prof. dr. sc. Jasenka Markeljević posvetila je temi činjenja dobra.
“Milosrđe nema granica za katoličkog liječnika, niti za ostale. U osnovi milosrđa u medicini, zajedno s profesionalnošću postoji ljepota činjenja dobra ljudima”, istaknuo je dr. Vincenzo Defilippis, u intervjuu održanom 26. rujna, na blagdan svetih Kuzme i Damjana, u povodu njegovog reizbora za predsjednika FEAMC-a (Europskog saveza katoličkih liječnička), na izbornoj skupštini održanoj dan ranije u Rimu, 25.9.2021.
Naglasivši važnost “etičkog duha u medicini” i ulogu liječnika volontera – djelatnika Caritasa i drugih udruga u liječenju siromašnih neosigiranoh osoba, dr. Vincenzo Defilippis nas je podsjetio na danas dominantno vrednovanje liječničke profesije materijalnim i profesionalnim mjerilima – visinom naknade i akademskim titulama.
Osim svetih Kuzma i Damjana (liječnika iz Egeje koji sudjelovali u 3. stoljeću pod nazivom “Anargyroi” jer su besplatno liječili bolesnike), dr. Defilippis nas je podsjetio nas i na svetog Giuseppea Moscatia, liječnika, znanstvenika i profesora iz Napulja. Sveti Moscatio je početkom 20. stoljeća postavio pokraj svoje klinike u Napulju natpis: “Tko može neka ostavi, tko treba neka uzme” pozivajući bogataše na donaciju za siromašne u duhu bezgraničnog milosrđa.
Prof. dr. sc. Jasenka Markeljević pročelnica je Zavoda za kliničku imunologiju, pulmologiju i reumatologiju Interne klinike KBC Sestre milosrdnice Zagreb, a predaje na katedri interne medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.