"Bioetičku minutu" Hrvatskoga katoličkog radija, u nedjelju, 13. ožujka, prof. dr. sc. Jasenka Markeljević posvetila je aktualnoj ratnoj situaciji u Ukrajini.
Dvadeset je godina prošlo od smrti kardinala Franje Kuharića, koji je obilježio hrvatsku povijest u olovnim vremenima komunizma i Domovinskom ratu.
Svi se sjećamo njegovih riječi: „Ako je moj protivnik spalio moju kuću, ja neću zapaliti njegovu! Ako je razorio moju crkvu, ja neću ni dirnuti njegovu, dapače, čuvat ću je. Ako je napustio svoj dom, ja neću ni igle uzeti iz njegova! Ako je ubio moga oca, brata, sestru, ja neću vratiti istom mjerom nego ću poštovati život njegova oca, brata, sina, sestre!”
Usred velikosrpske agresije na Hrvatsku, kardinal je bio utočište i simbol nade i kršćanske dobrote. Svi se sjećamo i njegovih suza kada je zajedno sa sv. Ivanom Pavlom II kročio u zagrebačku katedralu prema grobu njegova velikoga prethodnika, kardinala Alozija Stepinca, gdje su zajedno molili. I danas kad smo ponovno suočeni s ratom i ruskom agresijom na Ukrajinu i neizvjesnošću što nam donosi idući dan, pozvani smo čuvati i štovati velike prethodnike crkve u Hrvata koji su nas toliko toga naučili i pokazali nam vlastitim primjerom kako se nositi s teškim vremenima i kako ostati čovjekom. Kako ostati čovjekom pokazali su i ruski medicinski djelatnici u otvorenom pismu Vladimiru Putinu objavljenom u British Medical Journal. (BMJ 2022; 376: 0531, 1. ožujka).
Polazeći od bioetičkih načela zaštite ljudskog života istaknuli su: “Mi, ruski liječnici, medicinske sestre i bolničari oštro se protivimo vojnim akcijama ruskih oružanih snaga na teritoriju Ukrajine… Naša misija je spasiti ljudske živote…. Ljudski život je neprocjenjiv.”
Prof. dr. sc. Jasenka Markeljević pročelnica je Zavoda za kliničku imunologiju, pulmologiju i reumatologiju Interne klinike KBC Sestre milosrdnice Zagreb, a predaje na katedri interne medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.