"Bioetičku minutu" Hrvatskoga katoličkog radija, u nedjelju, 23. siječnja, prof. dr. sc. Jasenka Markeljević posvetila je razmišljanju o legalizaciji eutanazije.
Načelo suosjećanja, solidarnosti i prava na život utkano u temeljna ljudska prava postaje dvosmislen i apsurdan u istodobnoj afirmaciji prava na legalizaciji eutanazije. I prekid neželjenog života.
Uoči rasprave o legalizaciji eutanazije u talijanskom parlamentu objavljen je Manifest katoličkih liječnika, koji je potpisao Filippo M. Boscia, predsjednik Udruženja talijanskih liječnika katolika (AMCI, Associazione dei Medici cattolici italiani), jedan od zapaženih predavača na 25. svjetskom kongresu katoličkih liječnika „Svetost života i medicinska profesija od Humame Vitae do Laudata Si” (www 25th FIAMC Congress „Sancity of Life and Medical Profession from Humanae Vitae to Laudato Si“, Zagreb, 30.05.-02.06.2018).
Cjelokupno pitanje kraja života sa svim njegovim ljudskim, osobnim i obiteljskim, etičkim i pravnim, političkim i zakonodavnim aspektima, predstavlja priliku za dijalog, sučeljavanje, traženje boljeg pristupa palijativnoj skrbi i umanjenju boli neizlječivo bolesnih
U Manifestu su istaknuli da bi se dostojanstvenu smrt trebala osigurati svakome upozorivši da bi legalizacija eutanazije potkopala demokraciju te izmijenila sadržaj načela solidarnosti i pravde prema najslabijima.
„Cjelokupno pitanje kraja života sa svim njegovim ljudskim, osobnim i obiteljskim, etičkim i pravnim, političkim i zakonodavnim aspektima, predstavlja priliku za dijalog, sučeljavanje, traženje boljeg pristupa palijativnoj skrbi i umanjenju boli neizlječivo bolesnih. U slučaju intrinzično nepravednog zakona, liječnici uvijek imaju dužnost i obvezu slušati svoju savjest.“
Prof. dr. sc. Jasenka Markeljević pročelnica je Zavoda za kliničku imunologiju, pulmologiju i reumatologiju Interne klinike KBC Sestre milosrdnice Zagreb, a predaje na katedri interne medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.