"Bioetičku minutu" Hrvatskoga katoličkog radija, u utorak 10. studenoga, dr. Jasenka Markeljević posvetila je Ženevskoj deklaraciji o promicanju zdravlja žena i jačanju obitelji.
Dostojanstvo ljudske osobe apsolutna je vrijednost od začeća do prirodne smrti definirana u teološkim i mnogim drugim svjetovnim dokumentima, od nedavno i u Ženevskoj deklaraciji (22. listopada, Washington), koja je bila tema prethodne “Bioetičke minute”.
Teološko poimanje dostojanstva ljudske osobe u svjetlu aure božanske svetosti, utihnulo je proteklih desetljeća zasjljepljeno invazijom znanosti i filozofije – u funkciji dominacije čovjeka nad Stvoriteljem. Svijest društva o dostojanstvu i vrijednosti ljudske osobe dodatno je utišana pod uplivom invazije virusa SARS Cov2 u gotovo cijelom svijetu. Ljudsko biće izdvojeno od religijskog poimanja stvarnosti, postaje element u dehumaniziranom sustavu vrijednosti koji u naš život ulijeva duhovnu nesigurnost, ispunjavajući svakodnevnicu i vječnost osobnim imperativima, strahom od boli, patnje i sada, pandemije.
Pokrovitelji svečanosti potpisivanja deklaracije iz SAD-a i svijeta, i domaćini, dužnosnici američke administracije pozvali su predstavnike država, članice UN-a na jedinstvo i čvrstu koaliciju, na odbacivanje političkih agendi koje stvaraju podjele, na odgovornost za obitelj koja je temelj svakog društva. Istaknuvši „skladno partnerstvo muškaraca i žena presudni su za njihovu dobrobit i dobrobit njihovih obitelji, zaključili su da svako ljudsko biće ima inherentno (lat. inhaerens, fundamentalno, prirođeno) pravo na život koje proizlazi iz intrizičnog (esencijalnog, unutarnjeg) dostojanstva i vrijednosti ljudske osobe“.
Prof. dr. sc. Jasenka Markeljević pročelnica je Zavoda za kliničku imunologiju, pulmologiju i reumatologiju Interne klinike KBC Sestre milosrdnice Zagreb, a predaje na katedri interne medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.