Papa Franjo je 2020. godine kardinalu povjerio i vodstvo odbora koji nadzire interne financijske odluke Vatikana koje nisu bile obuhvaćene drugim pravilima odgovornosti, čime je Farrell postao jednim od rijetkih članova „hijerarhije“ s tako dubokim uvidom u vatikanske financije.
Godine 2022. Papa je također imenovao Farrella predsjednikom novoosnovanog Povjerenstva za nadzor ulaganja.
Početkom 2024. godine kardinal je preuzeo još jednu dužnost – Papa ga je imenovao predsjednikom Vrhovnog suda Države Vatikanskoga Grada.
U najnovijem izrazu povjerenja papa Franjo povjerio mu je i vođenje reforme vatikanskog mirovinskog fonda, imenujući ga „jedinim upraviteljem” u ključnom trenutku.
Smrću pape, Farrell je prestao obnašati sve ove dužnosti — osim one komornika.
Tko je kardinal Kevin J. Farrell?
Kevin Joseph Farrell rođen je u Irskoj 2. rujna 1947. godine. Godine 1966. stupio je u Družbu Kristovih legionara, a za svećenika je zaređen 24. prosinca 1978. Studirao je na Sveučilištu u Salamanci u Španjolskoj te na Papinskom sveučilištu Gregoriana i Papinskom sveučilištu sv. Tome Akvinskoga u Rimu.
Služio je kao kapelan apostolskog pokreta Kristovih legionara, Regnum Christi, na Sveučilištu u Monterreyu u Meksiku. Kasnije je zanijekao da je imao ikakva saznanja o seksualnom zlostavljanju koje je počinio utemeljitelj Kristovih legionara, Marcial Maciel, donosi CNA.
Nakon što je napustio Kristove legionare, 1984. je inkardiniran u Nadbiskupiju Washington, gdje je obnašao različite službe, među kojima i dužnost ravnatelja Španjolskog katoličkog centra, a 1989. postao je ekonomski upravitelj nadbiskupije.
Godine 2002. imenovan je pomoćnim biskupom Washingtona, gdje je služio kao moderator kurije i generalni vikar, što je uključivalo jednu od glavnih savjetničkih uloga tadašnjem kardinalu Theodoru McCarricku.

Kardinal Farrell / Foto: Vatican Media
Šest godina živio je zajedno s McCarrickom u obnovljenoj župnoj zgradi u četvrti Kalorama u Washingtonu. Kasnije je zanijekao da je imao bilo kakva saznanja o optužbama za seksualno zlostavljanje protiv McCarricka, koji je 2019. razriješen svećeničke službe.
Kardinal Farrell izazvao je kontroverze 2018. godine nakon što je u intervjuu za jedan irski katolički časopis sugerirao da svećenicima nedostaje potrebno životno iskustvo kako bi zaručenim parovima mogli pružiti odgovarajuću pripravu za brak.
Taj je komentar odjek njegove ranije izjave iz 2017. da svećenici „nemaju vjerodostojnost kada je riječ o življenju stvarnosti braka“.
Kardinal je bio i istaknuti branitelj Apostolske pobudnice Amoris Laetitia – Radost ljubavi koju je papa Franjo objavio 2016. godine.
„U Amoris Laetitia nema ničega što bi bilo protivno Evanđelju“, rekao je 2019. i dodao: „Što Franjo čini? Vraća se Evanđelju. Pogledajte svako poglavlje – sve dolazi iz jednog od Evanđelja ili Pavlovih poslanica.“
Kao prefekt Dikasterija za laike, obitelj i život, sudjelovao je u koordinaciji vatikanskih inicijativa povodom Godine obitelji Amoris Laetitia, kojom se obilježila peta obljetnica objave tog dokumenta.
Koja je uloga komornika?
Komornik (kamerlengo) je jedan od rijetkih visokih dužnosnika Rimske kurije koji ne gubi svoju službu tijekom razdoblja sede vacante (upražnjene Petrove stolice).
Njegova je uloga uređena dokumentom Universi Dominici Gregis iz 1996. godine i apostolskom konstitucijom Praedicate Evangelium iz 2022., upravlja crkvenim financijama i imovinom u razdoblju prazne stolice.
U 17. točki dokumenta Universi Dominici Gregis stoji da:
„komornik Svete Rimske Crkve mora službeno utvrditi smrt pape” i
„mora staviti pečate na papinu radnu i spavaću sobu”, a potom i „na cijeli papinski apartman”.
Komornik također mora obavijestiti kardinala vikara za grad Rim o papinoj smrti, a on zatim posebnim priopćenjem obavještava rimski puk. Komornik preuzima u posjed Apostolsku palaču u Vatikanu, Lateransku palaču i palaču u Castel Gandolfu.
Budući da je papa Franjo boravio u Domu svete Marte, a ne u Apostolskoj palači, komornikova je dužnost zapečatiti i te prostorije.
Samo papa može imenovati kardinala na službu komornika. Ako je to mjesto upražnjeno, Kardinalski zbor na početku sede vacante bira novog komornika.
Papa imenovao kardinala Farrella kamerlengom Svete Rimske Crkve