Uz Michelangela, Sikstinska kapela se sastoji od djela još nekoliko umjetnika, među njima i djelo Sandra Boticellija koje prikazuje Isusovu pobjedu nad iskušenjima.
Iako je Michelangelo prvi umjetnik koji nam pada napamet kada se pomislimo na Sikstinsku kapelu, ono je i dom freski renesansnog umjetnika Sandra Botticellija.
Naime, Botticelli je bio pozvan u Rim iz Firence (gdje je naslikao poznato “Rođenje Venere”) 1480. kao dio suradnje između obitelji Medici (tadašnji vladari Firence) i pape Siksta IV. Boticelli je zajedno s još nekoliko firentinskih umjetnika započeo seriju freski koje su prikazivale paralele između Kristovog i Mojsijevog života, objašnjava Aleteia.
Slika koja je ovdje prikazana prikazuje “probnu” fresku koju je Boticelli napravio za Sikstinsku kapelu, freska kojom se htio dokazati papi Sikstu IV. Freska je dovršena 1482. te u gornjem djelu slike prikazuje tri iskušenja kojima je Sotona pokušao zavesti Isusa.
S lijeve strane, đavao je prerušen u redovnika te izaziva Isusa da dokaže svoj identitet tako da pretvori kamenje u kruh. U sredini je đavao također prerušen u redovnika te izaziva Isusa da se baci s litice. Posljednji prizor s desna prikazuje đavla kako nudi Isusu sva kraljevstva svijeta.
Donji dio freske prikazuje simboličan susret Starog i Novog zakona – ozdravljeni gubavac (kojeg je Isus ozdravio) koji se prikazuje glavnom svećeniku te su naslikani i elementi potrebni za žrtvu pročišćenja. Veliki svećenik vjerojatno simbolizira Mojsija, dok ozdravljeni gubavac vjerojatno predstavlja Isusa, koji se žrtvovao za naše spasenje.
Cjelokupna poruka Boticellijeve freske je Isusova pobjeda nad iskušenjima đavla. Iznad freske je friz s natpisom: “TEMPTATIO IESU CHRISTI LATORIS EVANGELICAE LEGIS”, odnosno “Iskušenja Isusa Krista, donositelja evanđeoskog zakona”. Popratna freska prikazuje tri izazova koje je Mojsije trebao nadvladati.
Sikstinska kapela je ponovo otvorena za publiku, a možete ju posjetiti i virtualnim putem.