Badnji dan se svečano proslavlja diljem Dubrovačke biskupije. U nekim krajevima pojedine obitelji još uvijek vrlo pažljivo čuvaju i održavaju običaje vezane uz taj dan. Jedna od takvih je obitelj Marka Biskupa u selu Majkovi u Dubrovačkom primorju. Prenosimo njegovo kazivanje o tome kako se u njihovoj obitelji proslavlja Badnje večer.
U selu Majkovi pojedine obitelji unosile su različit broj badnjaka (jedan, dva ili tri). U našoj obitelji uvijek su se unosila tri. Badnjaci se unose u sumrak.
Ispali se iz puške kad se unose badnjaci. Domaćin unosi badnjak, a ukućani stoje u kominu oko popreta.
Na popretu gori vatra od zelenih dubovih cjepanica.
Kod svakog ulaska s badnjakom na vratima domaćin pozdravi:
“Dobro večer, čestito Vam Badnje večer!”
Ukućani odgovaraju:
“Fala i tebi sjutra Božić, zdravlje i veselje i duši spasenje!”
Domaćin postavlja badnjake na oganj kako kojeg unese. Dno badnjaka koje je zasječeno stavlja na oganj, a vrh badnjaka naslanja na kutaru. Kada unese i treći badnjak vrhove badnjaka kiti korunom od lovorike ili brštana.
Zatim uzima posudu sa pšenicom, posipa badnjake u znaku križa i govori:
“Ja tebe pšenicom bjelicom, Gospodin Bog njegovom desnicom.”
Potom uzima kuto vina, izlijeva vino po badnjacima i izgovara:
“Ja tebe crvenim vinom, Gospodin Bog njegovim licem!”
Nazdravi ukućanima, napije se iz kutla, a zatim daje svim ukućanima da piju. Zatim u skandalet stavi žerave, u kikaru krštene vode i grančicu ružmarina, na žeravu tamjan i ide s tim kroz kuću i pojate i govori dok krsti krštenom vodom:
“Tamjan kadi, voda brani, Otac, Sin i Duh Sveti!”
Zatim svi zajedno molimo dio od Rozarije. Onaj tko senjava kaže:
„Ovo što smo rekli i smolili mi predajemo na slavu i na čast sjutrašnjeg Svetog Porodjenja Isusova! Da bi sjutrašnje Sveto Porodjenje Isusovo nama živima došlo na radost i veselje, a mrtvijem na spasenje!”
Na Badnji dan se također na stol stavlja česnica, posebno spravljen kruh, u koji se zabode grančica lovorike, a u zelenu pšenicu se stavljaju tri svijeća, opet simbol Presvetog Trojstva, i one se pale uz objede tijekom božićnog vremena.
Narodni običaji Dubrovačkog primorja stihom su opjevani u knjizi „Na rubu domovine“, autora Antuna A. Tešije.