Novo izvješće Zaklade papinskog prava Pomoć Crkvi u nevolji pokazalo je da je u šest razmatranih afričkih država zabilježen porast islamističkog nasilja, što je navelo na zaključak da se epicentar militantnog islamističkog nasilja „prebacio s Bliskog istoka u Afriku“.
Izvješće Zaklade papinskoga prava Pomoć Crkvi u nevolji – Aid to the Church in Need (ACN) od 22. listopada detaljno govori o razmjerima nasilja i ugnjetavanja s kojima se suočavaju kršćanske zajednice u 18 zemalja. U dokumentu naslovljenom Progonjeni i zaboravljeni?, koji pokriva razdoblje od kolovoza 2022. do lipnja 2024., navodi se kako su u više od 60% tretiranih država kršenja ljudskih prava kršćana porasla u odnosu na razdoblje 2020. – 2022., prenosi Katolički tjednik.
Novo izvješće pokazalo je da je u šest razmatranih afričkih država zabilježen porast islamističkog nasilja, što je navelo ACN na zaključak da se epicentar militantnog islamističkog nasilja „prebacio s Bliskog istoka u Afriku“.
U dijelovima afričkih država poput: Burkine Faso, Nigerije, Mozambika i drugdje, kršćani su i dalje terorizirani ekstremističkim nasiljem, navode iz ACN-a.
Također, u porastu je i nasilje nad kršćanima u Nigeriji, u kojoj su posljednjih godina tisuće kršćana terorizirane, raseljene i ubijene, često u režiji bandita koje federalna vlada – uglavnom pod muslimanskom kontrolom – ne kažnjava.
Etničko i religijsko nasilje u Nigeriji odnijelo je živote gotovo 56 000 ljudi u toj zapadnoafričkoj državi u posljednje četiri godine, a žrtve su nesrazmjerno kršćani.
Samo u listopadu, razorni islamistički teroristički napad u Burkini Faso, u istočnom gradu Manni, ostavio je najmanje 150 mrtvih. Nekoliko mjeseci islamistički pobunjenici pojačali su svoju brutalnost i odlučnost da šire teror, što im je omogućilo kontrolu oko polovice teritorija.
Prema ACN-u, Burkina Faso ima najveću razinu ekstremističkog nasilja u cijeloj regiji Sahela, što se odražava u napadima poput onih u Manniju i Barsaloghu krajem kolovoza, gdje se procjenjuje da su ti naoružani islamisti ubili najmanje 400 ljudi.
Kršćani kao državni neprijatelji
ACN je primijetio „učestalije označavanje“ kršćana kao neprijatelja države ili lokalne zajednice u režiji autoritarnih režima u zemljama poput: Kine, Eritreje, Indije i Irana. Primjerice, u je Indiji 2023. zabilježeno 720 napada ili drugih incidenata progona kršćana, u odnosu na 599 godinu prije.
Nadalje u izvješću je vidljivo kako državni i nedržavni akteri sve više postojeće i nove zakone usmjeravaju protiv kršćana, kriminalizirajući djela koja se smatraju nepoštivanjem državne religije kao sredstvo ugnjetavanja kršćana i drugih manjinskih vjerskih skupina.
„Zakoni o bogohuljenju“, koji postoje u desecima zemalja diljem svijeta, bili su posebno razorni u Pakistanu, dok je u Saudijskoj Arabiji prijelaz s islama na kršćanstvo strogo zabranjen i obraćenici se mogu suočiti s mogućnošću „ubojstava iz časti“.
Na kraju, ACN je istaknuo povećane prijetnje kršćanskoj djeci, posebno djevojčicama, koja su pretrpjela otmicu, seksualno nasilje, prisilni brak i prisilno obraćenje.
Izvješće je uključivalo brojne dodatne činjenice o borbama s kojima se kršćani suočavaju u raznim državama diljem svijeta. Na primjer, kršćanska populacija u Siriji, razorena građanskim ratom koji još uvijek traje, pala je s 1.5 milijuna na samo 250 tisuća članova danas, a sličan pad zabilježen je u Iraku usred brutalnosti takozvane Islamske države.