Budi dio naše mreže

Kršćani u Kijevu i Ukrajini i danas snažno osjećaju zaštitu svetog Mihaela koji je za njihove pretke predstavljao pobjedu svjetla nad tamom. Ta je veza, koja traje više od tisuću godina, s vremenom jačala i jačala, izgradnjom brojnih crkava posvećenih arkanđelu.

/ ts

Štovanje arhanđela Mihaela u Ukrajini staro je više od tisuću godina i simbol je novog “svjetla” nakon mračnog razdoblja; zato ga ukrajinski kršćani prizivaju u ovom dramatičnom ratnom trenutku, piše Gelsomino Del Guercio za Aleteiju.

Kršćani u Kijevu i Ukrajini i danas snažno osjećaju zaštitu svetog Mihaela koji je za njihove pretke predstavljao pobjedu svjetla nad tamom. Ta je veza, koja traje više od tisuću godina, s vremenom jačala i jačala, izgradnjom brojnih crkava posvećenih arkanđelu.

Arkanđeo “stiže” na Istok

Štovanje Arkanđela Mihaela na Istoku datira iz 4. stoljeća. Bizantski car Konstantin Veliki, koji je bio odan arkanđelu, sagradio je katedralu u čast svetog Mihaela (Micheleion) na rubnom dijelu Carigrada, a tijekom cijelog postojanja grada podignuto je 35 crkava, kapela i samostana posvećenih svetom Mihaelu.

Najveći broj crkava posvećenih arkanđelu sagrađen je između 4. i 7. stoljeća, osobito za vrijeme vladavine cara Justinijana I. (527.-565.), a zatim u razdoblju dominacije makedonske dinastije (867.-1056.). Značajan broj crkava posvećenih svetom Mihaelu nalazio se u Maloj Aziji (uglavnom u Frigiji, Galaciji i Bitiniji).

Sveti Mihael u Kijevskoj Rusi

Kijevska Rus’ naziv je srednjovjekovnog monarhijskog entiteta istočnih Slavena, nastalog krajem 9. stoljeća na dijelu teritorija današnje Ukrajine, Zapadne Rusije, Bjelorusije, Poljske, Litve, Latvije i istočne Estonije. Smatra se najstarijom istočnoslavenskom uređenom državom koje je Kijev dugo bio glavni grad. U srednjovjekovnim izvorima naziva se Kijevska Rus’. Izraz Rus’ vjerojatno potječe od riječi finskog podrijetla, a označava čovjeka koji je došao preko mora; moguće je, naime, da je narod Ukrajine došao iz vikinških zemalja.

Mozaik svetog Mihaela u katedrali Svete Mudrosti u Kijevu / Foto: ‘Ucrainistica’

Zaštitnik knezova i vladara

U pokrštavanju Kijevske Rusikako navodi u detaljnoj povijesnoj rekonstrukciji blog Ucrainistica – tadašnji teolozi vidjeli su pobjedu svjetla nad tamom (budući da je Rus’ tim zemljama donijela prosperitet), baš kao što je arkanđeo Mihael pobijedio moć đavla i strovalio ga s Neba. Štovanje svetog Mihaela proširilo se na Kijevsku Rus’ gdje se smatrao zaštitnikom vladara, kneževske obitelji, zaštitnikom drevne države Kijevske Rusi i njezine prijestolnice – Kijeva, a kasnije i zaštitnikom ukrajinskog naroda. U kijevskoj katedrali Svete Mudrosti (oko 1037.) bočni oltar posvećen je imenu Mihaela Arkanđela.

Darovi arkanđelu

U kronici Kijevske Rusi iz 1093. godine spominje se crkva svetog Mihaela u Kijevu gdje je sklopljen politički savez između kijevskog kneza Svjatopolka (krsnog imena Mihael) i Volodymyra Monomakha. Godine 1089. metropolit Pereyaslava Efrem spominje se među štovateljima svetog Mihaela koji je svoje velike darove poklanjao (već postojećoj) Mihaelovoj katedrali u Pereyaslavlu (danas Pereyaslav-Hmelnitsky). Godine 1174. vojvoda od Černihiva Svyatoslav Vsevolodovych sagradio je crkvu u njegovo ime na kneževskom dvoru u Černihivu.

Zlatne kupole u Kijevu

Sveti Mihael bio je štovan kao nebeski zaštitnik kneževske obitelji, vladara, vojnika i svih kršćana. Ime arkanđela bilo je vrlo popularno u kneževskoj obitelji. Svyatopolk Izyaslavich, veliki knez Kijeva, unuk velikog kneza Jaroslava Mudrog, kršten je imenom Mihael. On je posvetio samostan svetom arkanđelu Mihaelu (Sv. Mihael sa zlatnim kupolama u Kijevu (1108.)). Krajem 11. stoljeća u Vydubycima je osnovan samostan svetog Mihaela koji je bio jedno od najpoznatijih svetišta u Kijevu.

Blagdani svetog Mihaela

Veliki broj crkava diljem Ukrajine posvećen je arkanđelu Mihaelu. Dva su blagdana vojvode vojske nebeske svetog Mihaela u liturgijskoj godini Istočne Crkve: 6. (19.) rujna – “Sjećanje na čudo iz Chone” i 8. (21.) studenog – “Sv. Mihael Arkanđeo i sv. Nebeska Vojska“.

Gradovi koji štuju arkanđela

Lik svetog Mihaela nalazi se na grbovima Kijeva i drugih ukrajinskih gradova: Vasylkiv, Gadyach, Kaniv, Tarashchy, Cherkasy, Chyhyryn. Grb Kijeva s likom arkanđela Mihaela nalazio se i na tornju gradske vijećnice.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja