"Intelektualac je osoba koja živi od intelektualnog rada, javno iznosi svoja stajališta i spremna je založiti se za opće dobro. Ako tome još nadodamo atribut katolički, to znači da djeluje u duhu kršćanstva, ali kroz jedan produbljeniji odnos s naukom Katoličke Crkve", rekla je profesorica s Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i predsjednica Udruge katoličkih intelektualaca Ružica Pšihistal za Hrvatsku katoličku mrežu.
Udruga katoličkih intelektualaca osnovana je 2006. u Osijeku s ciljem promicanja kršćanskih vrijednosti u neposrednom okruženju te očuvanja kršćanskoga vjerskoga i kulturnoga identiteta, kršćanske etike i katoličkog nauka u hrvatskome društvu. Udruga djeluje pod pokroviteljstvom Đakovačko-osječke nadbiskupije koja osigurava prostor i osnovna sredstva za djelovanje Udruge.
“Osim promicanja kršćanskih vrijednosti, naglasak stavljamo i na osobno jačanje u vjeri kroz redovita zajednička druženja, izlete i hodočašća. U središtu našega rada je evangelizacija društva. Od samih početaka Udruge krenuli smo s javnim djelovanjem. Naša se Udruga razlikuje od molitvenih zajednica i drugi oblika okupljanja vjernika po tome što imamo veliki broj javnih aktivnosti“, istaknula je predsjednica Ružica Pšihistal.
Pšihistal ističe kako je područje djelovanja Udruge kultura i društvo u najširem smislu. Udruga trenutno broji tridesetak članova, a u posljednje vrijeme nastoje okupiti više članova iz sveučilišne zajednice.
“Trenutno radimo na dovršavanju monografije Udruge. Nadamo se da ćemo s tiskom završiti do listopada i u isto vrijeme krenuti s promocijom. Monografija sadrži presjek djelovanja od 2006. do danas s uvidom u najvažnije aktivnosti“, istaknula je naša sugovornica.
“Godišnje, u skladu s liturgijskom godinom, imamo dva intenzivnija razdoblja u okviru adventskih i korizmenih susreta. Organiziramo različite susrete poput koncerata, okruglih stolova, tribina, predstavljanja knjiga i kazališnih predstava. Sve susrete povezuje kršćansko nadahnuće i poruka“, pojasnila je Pšihistal.
Zaštitnik Udruge je sv. Augustin koji je, na neki način, bio intelektualac svoga vremena.
“On je povezao razum i vjeru, a postizanje ravnoteže između razuma i vjere nam se čini izrazito važnim u našem djelovanju. On je bio veliki vjerski i intelektualni uzor. Osnivač je brojnih znanstvenih disciplina, ostavio je svoj trag u intelektualnom smislu, a istovremeno je rastao i u vjeri. On je, također, zbog svoje prošlosti posebno blizak modernom čovjeku koji se osjeća izgubljenim. Zahvaćeni smo velikim neredom na svim razinama pa tako i na vjerskom području, a sv. Augustin unosi bistrinu i čistoću“, rekla je predsjednica Udruge katoličkih intelektualaca.
Kršćanstvo itekako ima mnogo toga za reći suvremenom čovjeku.
Kako bismo mogli dati novu perspektivu u društvu koje je sve više dekristijanizirano, Pšihistal ističe važnost svjedočenja vjere svojim životom.
“Svjedočimo svojim životom u obitelji i na radnom mjestu da smo Kristovi učenici. Naravno, nismo savršeni i nismo učitelji, daleko smo od toga. Ipak, nastojimo vjeru integrirati u svoju svakodnevnicu. Ne smijemo dopustiti da vjera bude neki privjesak ili prigodni dodatak. Življenje vjere u svakodnevnici je temelj. Nadalje, sadržaji kojima se bavimo su važni. Nije nevažna tema kojom se bavimo u znanstvenom radu, ona nas na neki način definira“, istaknula je naša sugovornica.
Pšihistal smatra kako je Radosna vijest kršćanstva i nakon dvije tisuće godina aktualna te može ponuditi odgovore na pitanja današnjega modernog čovjeka.
“Kroz kršćanske teme aktualiziramo novost kršćanske poruke i pokazujemo da kršćanstvo itekako ima mnogo toga za reći suvremenom čovjeku. Često nas se svrstava u skupinu konzervativnih i zaostalih, ali ne radi se ni o kakvom anakronizmu. Kršćanstvo je vrlo aktualno i moderno. Daje nam odgovore na pitanja koja nas muče“, istaknula je.
Cilj je evangelizacijom privući ljude. Mi smo tu samo sredstvo, a ako Bog da onda donosimo i plodove.
“Naš je krajnji cilj evangelizacija, ali i osobno obraćenje. Želimo kroz upoznavanje s Isusom Kristom i naukom privući ljude u Crkvu. Najplodonosniji put promjene i u društvu, a i u Crkvi je iznutra. Promjene ne dolaze nekakvim reformama i revolucijama, već kroz osobnu izgradnju čovjeka, a preko njega i zajednice. Mi smo Crkva i ako mijenjamo sebe, mijenjamo i Crkvu nabolje“, poručila je Pšihistal.
Na pitanje postoji li prostor za evangelizaciju unutar znanosti te treba li se kršćanstvo bojati znanstvenoga pristupa, Pšihistal pojašnjava:
“Nažalost, neki si još uvijek postavljaju to pitanje. Naravno da se kršćanstvo ne treba bojati znanosti. Evangelizacija je potrebna u znanosti. Kao društvo u cjelini, ali i kao znanstvena zajednica, daleko smo od Crkve. Paradoksalno je da su humanističke discipline, koje bi trebale biti najbliže, najdalje od Crkve. Radi se o zaboravu nekih osnovnih vjerskih istina i na tome treba poraditi”.
“Cilj je evangelizacijom privući ljude. Mi smo tu samo sredstvo, a ako Bog da onda donosimo i plodove. Društvo je u određenom kriznom stanju, primjećujemo eroziju vrijednosti na svim razinama. Stoga je kršćanska vijest ne samo potrebna, nego i nužna. Potrebna je posebno u znanstvenim krugovima koji bi mogli najviše učiniti za dobrobit zajednice kroz rast i obnovu u vjeri“, istaknula je predsjednica Udruge.
Pšihistal ističe kako je u ovome vremenu teško bilo što definirati pa tako i tko je to katolički intelektualac. Ipak, naglašava kako je za katoličkog intelektualca važno produbljivati odnos s Crkvom.
“Potrebno je puno napora da dođemo do određenog termina, a kada u tome i uspijemo više nismo u stanju raspravljati. Intelektualac je osoba koja živi od intelektualnog rada, javno iznosi svoja stajališta i spremna je založiti se za opće dobro. Ako tome još nadodamo atribut katolički, to znači da djeluje u duhu kršćanstva, ali kroz jedan produbljeniji odnos s naukom Katoličke Crkve“, zaključila je Ružica Pšihistal.