Svečanu euharistiju povodom 94. obljetnice svetačke smrti sluge Božjega Egidija Bulešića 25. travnja je na otočiću Barbana u tršćanskom zaljevu predvodio svećenik Porečke i Pulske biskupije u miru mons. Marijan Jelenić.
Komemoracija se na Barbani održava već 49 godina, otkad su Bulešićevi ostaci iz Pule preneseni na spomenuti otočić u Italiji. Franjevci su ga rado prihvatili jer je bio franjevački trećoredac, pogotovo zato što su na istom otočiću boravili i istarski franjevci, o. Mateo Kuhar iz župe Sveti Mate – Cere i o. Hohl iz Pule. Oni su odlično poznavali sredinu iz koje Egidije izrastao, iz napaćene Istre koja je stenjala pod fašizmom, komunizmom i drugim osvajačima.
Otac Hohl bio je i Egidijev suvremenik i sugrađanin, a o. Kuhar je, kao rijetko tko, dobro poznavao povijest hrvatskog naroda. On je napisao glasovitu knjigu o bl. Alojziju Stepincu “Nepravedno osuđeni pravednik”, a potpisao se u ono opasno vrijeme “Neki Istranin”. I za Stepinčevu je kauzu u Rimu na talijanski preveo golemu količinu tekstova. Za Egidijevu su se kanonizaciju zdušno zalagali i drugu franjevci, posebno p. Marciano Fontana, koji je o Egidiju napisao stotine članaka, a bit će pokopan 26. travnja, na isti dan kao i Egidije.
Ova je obljetnica bila posebno posvećena miru u svijetu, jer je Egidije bio tvorac mira u vrlo teškim uvjetima života, kad je iz Istre u Prvome svjetskom ratu bilo evakuirano 60.000 ljudi. Propovjednik je govorio “o miru duše”, jer je nemir ušao u sve pore života i kaos uzima sve više maha.
Papa Ivan Pavao II. Bulešića je 7. srpnja 1997. odlikovao naslovom “časni sluga Božji”. Zato se može reći da hrvatski narod mladima danas u liku sluge Božjega Egidija Bulešića nudi “jednu od našarmantnijih mladih katoličkih ličnosti”, kako je davno pisao L’Osservatore Romano.