Vatikanovo tijelo za financijski nadzor prati prijenose novca koji prolaze kroz račune Vatikanske banke o čemu se izvješćuje godišnje. U ovoj godini bilo je manje sumnjivih transakcija, ali su iznosi bili veći nego inače.
Prošle je godine vatikansko tijelo za financijski nadzor zamrznulo jednoznamenkaste milijunske iznose na računima Vatikanske banke IOR zbog „sumnjivih aktivnosti“ kako stoji u godišnjem izvješću tijela za financijski nadzor ASIF koje je objavljeno u srijedu.
Prema izvješću, 2024. godine blokirane su transakcije u ukupnom iznosu od 817 280 eura. Iste godine zamrznuta je i imovina u ukupnom iznosu od 2,1 milijuna eura; ova brojka je značajno veća nego prethodnih godina.
Financijski nadzor je intervenirao na temelju 79 dojava o „sumnjivim radnjama“. Prošle godine bile su 123 takve prijave, ali one nisu dovele do zamrzavanja imovine.
Prema ASIF-u, Vatikanska banka primila je inozemne transfere u ukupnom iznosu od oko 21,7 milijuna eura u 2024. – što je također rekord u usporedbi s prethodnim godinama. Financijsko nadzorno tijelo je prvi put 2024. pratilo transfere koji su se odnosili na „zemlje visokog rizika“ u kojima djeluje Katolička Crkva. Ni u jednom od ovih slučajeva nije podignuta kaznena prijava.
Financijski nadzor stabilizira ugled Vatikanske banke
Financijski nadzor koji je uveo Benedikt XVI. 2010. godine, a unaprijedio papa Franjo, prati međunarodne transakcije koje prolaze kroz Vatikansku banku IOR. IOR nije dio talijanskog bankarskog sustava, ali je član europskog financijskog sustava SEPA od 2019. godine, a također je priznat kao „povlašteni partner“ od strane američke porezne vlasti IRS od 2021.
Nadzor ima za cilj spriječiti protok novca kroz banku za pranje novca ili trgovinu oružjem.
Zahvaljujući nadzoru ASIF-a, nekoć skandalima opterećena financijska institucija postala je međunarodno cijenjena banka. Certificiran je od strane agencije „Moneyval“ Vijeća Europe.
Vatikanska banka IOR (Istituto per le Opere di Religione) ostvarila je 2023. godine dobit od 30,6 milijuna eura (prethodna godina: 29,6 milijuna eura). Veliki dio toga se prenosi u Vatikan. IOR upravlja imovinom u ukupnoj vrijednosti od oko 5,4 milijarde eura i ima oko 12.000 klijenata, od kojih su većina svećenici, redovnički redovi, biskupije i druge crkvene institucije te diplomati akreditirani pri Svetoj Stolici, prenosi english.katolisch.de.