Biskupska konferencija BiH započela je svoje 83. redovito zasjedanje u prostorijama Ordinarijata u Mostaru, 21. ožujka, pod predsjedanjem vrhbosanskog nadbiskupa metropolite i apostolskog upravitelja Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tome Vukšića.
Zasjedanju su nazočni svi članovi Biskupske konferencije BiH: biskup banjolučki mons. Franjo Komarica, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić, pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren te apostolski vizitator za župu Međugorje nadbiskup Aldo Cavalli, izvijestio je Katolički tjednik.
Na zasjedanje su također došli delegati Hrvatske i Talijanske biskupske konferencije varaždinski biskup mons. Bože Radoš i biskup biskupije San Miniato nedaleko od Firence mons. Andrea Migliavacca. U prvom dijelu zasjedanja sudjelovao je i otpravnik poslova Apostolske nuncijature u BiH mons. Amaury Medina Blanco.
Na početku zasjedanja nadbiskup Vukšić je izrazio srdačnu dobrodošlicu te zahvalio biskupu Paliću „za gostoprimstvo i svim njegovim suradnicima za sve usluge i napore koje će učiniti ovih dana“. Posebno je pozdravio nadbiskupa Cavallia koji prvi put sudjeluje na zasjedanju BK-a BiH. Pozdravio je i biskupa Migliavaccu i zamolio da prenese zajedničku zahvalnost Talijanskoj biskupskoj konferenciji za veliku pomoć koju je pružala i pruža biskupijskim zajednicama u Bosni i Hercegovini.
A sve one, koji možda planiraju slične tragedije na drugim stranama, neka moćna Božja ruka i pravedni zakoni ovoga svijeta zaustave prije negoli na bilo koji način oni ostvare svoje zle nakane.
Pošto se ukratko osvrnuo na dnevni red zasjedanja, nadbiskup Vukšić je kazao: “U sjeni nesretnih događaja u Ukrajini, u ime Boga molimo da taj rat čim prije završi, da prestane ubijanje i progon ljudi i razaranje i uništavanja njihove imovine i drugih sredstava za život. A sve one, koji možda planiraju slične tragedije na drugim stranama, neka moćna Božja ruka i pravedni zakoni ovoga svijeta zaustave prije negoli na bilo koji način oni ostvare svoje zle nakane. Molimo također da trajan mir bude i u našoj domovini.
To je ono stanje kad je svatko poštovan i nitko nije ugrožen: ni gaženjem sa strane drugoga i vlastitim porivom da ugnjetava drugoga.
I neka se sva neriješena pitanja rješavaju samo dijalogom i neka se nađe načina kako će se u njoj poštivati sva pojedinačna prava i dostojanstvo svakoga čovjeka kao i kolektivna prava i dostojanstvo svakoga naroda. Jer gaženjem bilo čijih prava sužnjevi su i oni koji su gaženi i oni koji ih gaze: jedni su porobljeni jer su im prava zakinuta a drugi su robovi vlastitih poriva da vladaju drugima i nameću im svoju volju. U tom smislu potrebno je posebice u ovom trenutku podsjetiti cijelu javnost da slobodu treba živjeti odgovorno. To je ono stanje kad je svatko poštovan i nitko nije ugrožen: ni gaženjem sa strane drugoga i vlastitim porivom da ugnjetava drugoga. Takvo stanje želimo sebi i svima oko sebe, koji su naša braća i bližnji, i u tom pravcu podržavamo sve napore”.
Podsjetio je na najvažnije naglaske sa zasjedanja HBK i pojedinih njezinih tijela.
Pozdrav u ime predsjednika i članova HBK-a uputio je biskup Radoš te se ukratko osvrnuo na događanja u Crkvi u Hrvatskoj posljednjih mjeseci napominjući da je i u Hrvatskoj protekle dvije godine društveni i crkveni život obilježila pandemija koronavirusa. Podsjetio je na najvažnije naglaske sa zasjedanja HBK i pojedinih njezinih tijela. Kazao je i da su, u okviru ovogodišnje Svjetske molitvene osmine za jedinstvo kršćana, hrvatski biskupi usvojili dokument pod naslovom Poticaji i smjernice za zauzetije ekumensko nastojanje te da je HBK osnovala Odbor za odnos sa Židovima i muslimanima, usko povezan s Biskupskom komisijom za ekumenizam.
Dodao je i da je Vijeće HBK za nauk vjere objavilo je krajem veljače 2022. godine dokument Kršćanska ženidba – sakramentalnost ženidbe kršćanskih vjernika sa svrhom da pojasne bit i narav kršćanske ženidbe. Podsjetio je da će se ove godine održati dva značajna skupa koji su zbog pandemije bili odgođeni: Nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji 21. i 22. svibnja 2022. u Ludbregu i Nacionalni susret hrvatske katoličke mladeži 17. rujna 2022. u Bjelovaru.
Hrvatski Caritas svojim inicijativama daje konkretnu pomoć u smještaju izbjeglica i brige oko njihovih osnovnih potreba, na raspolaganju je u koordinaciji s biskupijskim Caritasima.
„Pred izazovima koje susreće čitava Europa, pa tako i Republika Hrvatska, s obzirom na sve veći broj izbjeglica koje pristižu iz ratom pogođene Ukrajine, aktivno se angažirao Hrvatski Caritas. Svojim inicijativama daje konkretnu pomoć u smještaju izbjeglica i brige oko njihovih osnovnih potreba, na raspolaganju je u koordinaciji s biskupijskim Caritasima, a u petak, 18. ožujka 2022. upućen je šleper humanitarne pomoći u Ukrajinu. Istoga dana potpisan je i Ugovor o Caritasu Katoličke Crkve u Republici Hrvatskoj između Republike Hrvatske i HBK koji su potpisali Predsjednik Vlade RH i Predsjednik HBK“, rekao je biskup Bože te poželio blagoslovljeno zasjedanje.
Biskupa Andrea je prenio pozdrave i blizinu predsjednika Talijanske biskupske konferencije kardinala Gualtiera Bassettija i talijanskih biskupa te napomenuo da dolazi „iz Toskane, iz biskupije San Miniato, s prekrasnih brežuljaka i mjesta gdje rode plodovi zemlje: grožđe, vino i ulje“. Podsjetio je da je 2007. godine sa skautima bio na desetodnevnom putovanju u Sarajevu te upoznao ratne rane, živote ljudi, probleme i strahote nedavnog rata te teškoće života Crkve.
Mons. Andrea je istaknuo da je “očaran Sarajevom i Bosnom i Hercegovinom”, ponovno došao 2010. s bogoslovima svoje rodne biskupije u kojoj je bio rektor. Govoreći o Crkvi u Italiji, kazao je da žive sinodalno iskustvo s Crkvom u cijelom svijetu te da u njihovim zajednicama raste duh zajedništva, slušanja, pažnje prema životu, sposobnosti razlučivanja što je prigoda za zajedništvo između partikularnih Crkava u BiH s biskupijama u Italiji.