Budi dio naše mreže

Najmanje 10 nikaragvanskih svećenika bilo je prisiljeno policiji poslati fotografije i detalje svojih planova u svojim župama. Vlasti su izdale „mjere predostrožnosti“ koje uključuju i zabranu kretanja: pogođenom svećenstvu zabranjeno je putovati u drugu zajednicu bez dopuštenja policije.

/ mpp

U Nikaragvi se nastavlja pritisak i nasilje protiv Katoličke Crkve te je najmanje 10 nikaragvanskih svećenika bilo prisiljeno policiji poslati fotografije i detalje svojih planova u župama.

Iznenada su se policijski službenici pojavili u župnoj kući Župe Nuestra Señora de Fatima i započeli ispitivanje. Svećenik Luis Eduardo Benavides morao je dati informacije o svojim planovima za sljedećih nekoliko dana i fotografirati se za identifikaciju. To je samo jedan od najnovijih slučajeva nasilja nas tamošnjim svećenicima, javlja KTA.

Najmanje 10 nikaragvanskih svećenika bilo je prisiljeno policiji poslati fotografije i detalje svojih planova u svojim župama. Vlasti su izdale „mjere predostrožnosti“ koje uključuju i zabranu kretanja: pogođenom svećenstvu zabranjeno je putovati u drugu zajednicu bez dopuštenja policije.

Zabranjeno „moliti za Nikaragvu“

O. Luis Eduardo Benavides također je pogođen novim pristupom. Bio je „obaviješten da će ga od sada policija posjećivati ​​svakoga utorka kako bi ga ispitala i fotografirala“. Mediji izvještavaju kako je svećenicima zabranjeno čak i „moliti za Nikaragvu“. Njihove crkvene službe morale bi odobriti vlasti. Policija navodi da su relevantne upute stigle iz Manague.

Slučaj ovoga svećenika se pročuo zato što je nakon policijskoga posjeta pobjegao u Honduras zbog straha od zatvora. Represivni sustav socijalističkoga predsjednika Daniela Ortege pogoršava ionako golemu represiju nad Katoličkom Crkvom, neovisnim medijima i nevladinim organizacijama.

Prije nekoliko dana blokiran je pristup mrežnim portalima kritički raspoloženima prema vlasti. Vlada je nedavno angažirala na tisuće naoružanih paravojnih snaga kako bi ugušila nove prosvjede ili ustanke u začetku. Osim toga, tisuće nevladinih i humanitarnih organizacija godinama su već lišene osnovnih prava. Morali su se ili sami raspustiti ili su bivali prisilno likvidirani, a imovina im je oduzeta.

Tisuće nevladinih i humanitarnih organizacija godinama su već lišene osnovnih prava

Čak se i Organizacija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO) našla na nišanu Manague. Njihov „zločin“: Nikaragva se pojavljuje i u najnovijem izvještaju o zemljama s najvećom gladi na svijetu. Potpredsjednik Rosario Murillo, koji je također bio Ortegin partner, ljutito je izjavio da u Nikaragvi nema gladi.

Katolička Crkva na meti vladajućih

Kampanja protiv nevladinih udruga započela je u godini masovnih prosvjeda 2018. Tada su studenti i ekološki aktivisti izašli na ulice i prosvjedovali protiv poljoprivredne proizvodnje u prirodnome rezervatu. Javno su optuživali vlasti da je tako „osvojeno“ zemljište pripalo vlasnicima bliskima obitelji Ortega. Studentski prosvjedi razvili su se u masovne prosvjede diljem zemlje, potaknuti planovima za povećanje poreza i smanjenje mirovina. Odjednom je dovedena u pitanje moć cijeloga lijevog sustava.

Vlasti su odgovorile brutalnim nasiljem i pucali na prosvjednike. Nekoliko crkvenih predstavnika diglo je glas i otvorilo bogomolje kako bi se pretežno mladi prosvjednici zaštitili od kiše metaka. Od tada je i Katolička Crkva na meti vladajućih. Svećenici i biskupi su uhićeni, a vjerski redovi zamoljeni da napuste zemlju. Tako danas u zemlji gotovo da i nema civilnoga društva; medijske tvrtke koje kritiziraju vladu nalaze se u egzilu.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja