Više od 30 redovnica klarisa odvedeno je, u noći između 28. i 29. siječnja, iz tri samostana u Managui, Matagalpi i Chinandegi čime je nastavljena represija neistomišljenika u ovoj latinoameričkoj zemlji.
Prema pisanju lista Mosaico CSI, nalog diktature izvršen je u noći 28. siječnja, prisiljavajući oko 30 klauzurnih redovnica da napuste svoje samostane.
Crkveni izvor, na kojeg se poziva nikaragvanski list, navodi da su izaslanici režima „najprije otišli obavijestiti sestre u samostanu franjevačkih klarisa u Managui, a zatim u Chinandegu, u samostan Presvetog Srca Isusova i Marijina“, izvijestila je Nedjelja.ba.
1 000 napada diktature protiv Katoličke Crkve u Nikaragvi
Martha Patricia Molina, odvjetnica, istraživačica i autorica izvješća Nikaragva: Progonjena Crkva?, koji u svom posljednjem izdanju dokumentira gotovo 1 000 napada diktature protiv Katoličke Crkve u Nikaragvi od 2018., opisala je ono što se dogodilo kao „noć terora za časne sestre“.
Molina je na X-u primijetila kako su im agenti diktature „dopustili samo da uzmu nekoliko stvari, samo što mogu ponijeti u rukama. Većina časnih sestara su iz Nikaragve. Ne zna se gdje su“.
Martha je također izjavila kako je pravnu osobu Kongregaciji dodijelila Narodna skupština u veljači 2004., ali je 19. svibnja 2023. samovoljno poništena.
U izjavi od 29. siječnja za ACI Prensa, CNA-ovog partnera za vijesti na španjolskom jeziku, Molina je kazala da je pravni status časnih sestara poništen „dobrovoljnim raspuštanjem“, iako „već znamo da ‘dobrovoljni’ dio ne postoji u zemlji ali da ih diktatura prisiljava da se raspuste pod opsadnim stanjem“.
Diktatura je zavladala i u rezidenciji biskupa Rolanda Álvareza u Matagalpa, koji od siječnja 2024. živi u egzilu u Rimu, kad su mu 28. siječnja uklonjena sva odjeća, namještaj i vjerski predmeti.
„Ista diktatura je u malom sjemeništu sv. Alojzija Gonzage sjemeništarcima dopustila uzeti samo osobne stvari“, čemu je svjedočio laik iz Matagalpe dodajući kako su oduzete stvari tovarili u bijele kamione.