Budi dio naše mreže

Skrivena duboko u spletu uličica nasuprot užurbane luke Phnom Penha leži jedna od rijetkih kambodžanskih crkava koja je preživjela brutalni režim Crvenih Kmera prije pola stoljeća, ali više nije bogoslužni prostor.

/ mk

Kapela Sestara Providnosti, stoljeće stara građevina, smještena je na vrhunskom imanju uz rijeku, na sjevernom kraju popularne turističke zone Sisowath Quay i nedaleko od Kraljevske palače u glavnom gradu Kambodže Phnom Penhu.

Nekoć je bila dio kompleksa koji je uključivao hospicij, sirotište i školu za djevojke, ali je u međuvremenu sve to pretvoreno u neformalne stambene objekte i trgovine. Sam crkveni prostor još uvijek je dom za 15-ak obitelji. Naime, nakon pada Crvenih Kmera 1979., u crkveni su kompleks uselile izbjegličke obitelji te su je podijelile u jednosobne kućice, prenosi Nedjelja.ba.

Ostao samo križ kao trag

Jedini pravi znakovi njezine prošlosti su križ koji se uzdiže s vrha krova straga i ono što je ostalo od popločanog prolaza između klupa, koji sada služi kao hodnik koji omogućuje pristup malim, skučenim sobama.

Sprijeda uopće nema znakova da je to nekoć bila crkva – pročelje je sada skriveno trošnim kućama izgrađenim na crkvi iznad niza jeftinih restorana s plastičnim stolicama i golim metalnim stolovima.

Jedini pravi znakovi njezine prošlosti su križ koji se uzdiže s vrha krova straga i ostatak popločanog prolaza između klupa

„Ne znamo ništa o povijesti našeg doma“, rekla je 36-godišnja kućanica koja se predstavila samo kao Sithey, dok se njezina kći igra unutra.

Kapela Sestara Providnosti. Kambodža

Kapela Sestara Providnosti / Foto: Facebook Archesthetic

„Došli smo ovdje prije 11 godina iz Svay Rienga [pokrajina koja graniči s Vijetnamom jugoistočno od Phnom Penha] kako bi moj muž mogao dobiti posao“, objasnila je te dodala: „Naši susjedi su dobri, a ovo je sigurno područje. Naš dom je čvrst. Sretni smo. Ovo je naš dom. Nikada ne bismo htjeli otići.“

Kao i 97 % Kambodžanaca, Sithey je budistkinja, ali poštuje činjenicu da se njezin dom nalazi u bivšoj katoličkoj crkvi.

Juridički nered

Kea se uselio u kapelu kada su se njegovi roditelji preselili u Phnom Penh prije otprilike 15 godina, u potrazi za poslom. Preminuli su, a on se preselio u sobu iznad svog štanda s grickalicama, s pogledom na stražnji dio crkve.

„Trebali smo nešto malo veće i htjeli smo trgovinu za zaradu. Ali nismo htjeli ići predaleko od mjesta gdje smo počeli. Unatoč svom povijesnom i arhitektonskom značaju i lokaciji samo nekoliko stotina metara od međugradskih i međunarodnih autobusnih linija, posjećuje je malo turista ili lokalnih iseljenika“, istaknuo je Kea.

Prodao je svoj prostor u kapeli, unatoč tomu što nema vlasništvo

Većina ljudi koji žive u kapeli sada nema veze s izvornim izbjeglicama.

Kapela Sestara Providnosti. Kambodža

Foto: Facebook Archesthetic

Kao što je uobičajeno u Kambodži, gdje je vlasništvo nad zemljištem još uvijek problematično pitanje, bespravni stanari često prodaju nekretninu drugim ljudima, koji je zatim iznajmljuju.

Sithey i njezin suprug ne posjeduju svoj dom. Oni ga iznajmljuju.

Kea sada posjeduje svoju trgovinu i kuću iznad nje. Ali prodao je svoj prostor u kapeli, unatoč tomu što nema vlasništvo – još jedna uobičajena praksa u Kambodži.

Sestre su još uvijek tu

Unatoč tomu što su neformalne, kuće su čvrste i dobro građene, s čvrstim krovovima te vodom i kanalizacijom.

Crkva u neogotičkom stilu, poznata i kao Kapela hospicija Sestara Providnosti, izgrađena je početkom 1900-ih. Ostala je neiskorištena nakon što su Crveni Kmeri ispraznili Phnom Penh, ali bila je jedina od šest katoličkih crkava u gradu koja nije uništena.

Crveni Kmeri su uništili sve zapise o vlasništvu nad zemljištem

Nakon Crvenih Kmera, Sestre Providnosti vratile su se u glavni grad Kambodže početkom 1980-ih, ali do tada su se izbjeglice toliko ukorijenile tu da su odustale od nade kako će je vratiti.

Kapela Sestara Providnosti. Kambodža

Foto: Facebook Archesthetic

Crveni Kmeri nisu samo ukinuli privatno vlasništvo, nego su uništili i sve zapise o vlasništvu nad zemljištem.

Sestre su osnovale samostan ispred katoličke župne crkve Djeteta Isusa, gdje ih se još uvijek nalazi 15-ak.

Istrjebljenje katolika

Francuski povjesničar Henri Locard procijenio je da je među 6,5 milijuna stanovnika Kambodže kada su Crveni Kmeri preuzeli vlast bilo oko 100 000 katolika, uglavnom etničkih Vijetnamaca. Dok su neki pobjegli – mnogi natrag u Vijetnam – neki su ostali i ubijeni ili umrli u logorima za prisilni rad.

„Najveća stopa istrebljenja“ – 49 % – „bila je među katolicima“, rekao je Locard.

Najveća stopa istrebljenja bila je među katolicima

Procjenjuje se da u Kambodži živi oko 20 000 katolika, što čini otprilike 0,13 % stanovništva.

Unatoč tomu što je pretežno budistička nacija, službeno geslo zemlje je Nacija. Religija. Kralj. Katoličanstvo pak ovdje ima dugu povijest, koja datira iz 16. stoljeća dolaskom portugalskih isusovačkih misionara. Francuske Sestre Providnosti iz Portieuxa prvi put su stigle u Kambodžu početkom 1880-ih, u pratnji prvih katoličkih misionara iz Francuske.

Katolicizam je počeo rasti dolaskom Francuza, koji su vladali Kambodžom od 1863. do neovisnosti 1953., iako je prvi kambodžanski svećenik zaređen tek 1957.

Sestre Providnosti i dalje su aktivne u Kambodži, radeći u župi Djeteta Isusa na projektima poput Centra Svjetlo milosrđa, koji podržava djecu s invaliditetom.

Sestre Providnosti i dalje su aktivne

Također vode vrtić Sv. Lucije za djecu siromašnih obitelji u Phnom Penhu te osnovnu školu Providnosti u Kampong Chhnangu, oko 100 km sjeverno od glavnog grada.

„Škola je mala, ali je izgrađena s Božjim planom da podrži djecu siromašnih obitelji“, rekla je sestra Anne Lucie Kim Nga, koja je još uvijek poglavarica Sestara Providnosti u Kambodži, na otvorenju škole prije tri godine, objašnjavajući ključnu točku misije Sestara u toj zemlji.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja