Papa emeritus Benedikt XVI. preminuo je u subotu, 31. prosinca. Prisjetimo se kada je pohodio Hrvatsku 4. i 5. lipnja 2011. godine pod geslom "Zajedno u Kristu". Donosimo najupečatljivije trenutke toga pohoda zabilježenog fotoaparatom kao i snažne poruke koje je Sveti Otac tom prilikom izgovorio.
Tijekom svečanosti dobrodošlice u zagrebačkoj zračnoj luci Papa je održao svoj prvi govor te se susreo s hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem.
Nakon toga u Apostolskoj nuncijaturi u Zagrebu Benedikt XVI. primio je predsjednicu hrvatske Vlade Jadranku Kosor.
Istoga dana Sveti Otac susreo se s predstavnicima civilnog društva, svijeta politike, znanosti, kulture i poduzetništva, Diplomatskog zbora te vjerskim predstavnicima u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu.
Središnja tema Papina govora bila je savjest. “Tema savjesti je transverzalna glede raznih područja u kojima djelujete i temelj je za slobodno i pravedno društvo, kako na nacionalnoj tako i nadnacionalnoj razini. Naravno, mislim na Europu, čija je Hrvatska oduvijek sastavnica na povijesno-kulturnome planu, a to će doskora biti i na političko-institucionalnoj razini… Ako se savjest, prema prevladavajućem modernom shvaćanju, ograniči u subjektivni okvir, u koji se smješta religiju i moral, onda krizi zapada nema lijeka, a Europa je osuđena na nazadovanje. Ako se naprotiv savjest otkrije kao mjesto slušanja istine i dobra, mjesto odgovornosti pred Bogom i braćom ljudima, što je protiv svake diktature, onda ima nade za budućnost….”
Najupečatljiviji susret toga vikenda bilo je bdjenje s mladima u subotu navečer na zagrebačkom glavnom trgu. Oko 50 tisuća mladih pozdravilo je Svetog Oca povicima “Papa, mi te volimo”.
U procesiji je iz katedrale donesen Presveti Sakrament u pokaznici iz Riznice zagrebačke katedrale iz 18. stoljeća, a svi okupljeni predvođeni Papom zatim su u molitvi i šutnji slavili Gospodina u Euharistiji. Ta je šutnja, “glasovita tišina” postala poznata u svijetu.
Papa Benedikt XVI. tom je prilikom istaknuo kako je mladost vrijeme koje Gospodin daruje “da biste mogli otkriti značenje postojanja”, vrijeme velikih obzora, snažno življenih osjećaja, ali i strahova zbog zahtjevnih i trajnih odluka, teškoća u učenju i radu, pitanja o otajstvu boli i trpljenja. Ali, i više od toga, to divno vrijeme života u sebi nosi duboku čežnju, koja ne poništava sve ostalo, nego ga uzdiže kako bi mu dala puninu. Potpuno poštujući vašu slobodu, nastavio je Papa, Isus se približava svakome od vas i nudi se kao istinski i odlučujući odgovor na onu čežnju koja prebiva u vašem biću, na želju za životom koji vrijedi živjeti.
Drugog dana pohoda, u nedjelju 5. lipnja na zagrebačkom Hipodromu Papa je predvodio misu u povodu Nacionalnog dana hrvatskih katoličkih obitelji. U propovijedi je papa Benedikt XVI. pozvao obitelji na angažiran misionarski rad.
“Svakome je dobro poznato da je za izgradnju Crkve važna misionarska nazočnost obitelji u najrazličitijim životnim situacijama… Svakome je dobro poznato da je kršćanska obitelj posebni znak Kristove nazočnosti i ljubavi i da je ona pozvana dati poseban i nenadomjestiv doprinos evangelizaciji.”
Istaknuvši da je blaženi Ivan Pavao II. tri puta posjetio Hrvatsku, koju je nazvao “plemenitom zemljom”, Benedikt je ustvrdio da je kršćanska obitelj pozvana živo i na originalan način staviti se u službu Crkve i društva jer je ona uvijek bila primarni put prenošenja vjere te da i danas posjeduje velike mogućnosti za evangelizaciju.
Tom prigodom je istaknuo potrebu da se promoviraju zakonske odredbe koje bi podupirale obitelji u zadaći rađanja i odgoja djece: “Drage obitelji, budite hrabre i ne popuštajte tom sekulariziranom mentalitetu koji nudi suživot kao pripravu ili čak kao zamjenu za brak!”
Papa je poručio kako je otvorenost životu znak otvorenosti prema budućnosti, pouzdanje u budućnost i znak izgradnje kršćanske obitelji unutar veće obitelji Crkve.
Potom je papa Benedikt XVI. slavio Večernju s biskupima, svećenicima, redovnicima, redovnicama, bogoslovima i sjemeništarcima te se pomolio na grobu blaženog Alojzija Stepinca u katedrali u Zagrebu. Posjetom Nadbiskupskog dvora u Zagrebu zaključio je pohod Hrvatskoj.