Hrvati već godinama traže izmjenu Ustava i izbornog zakonodavstva koji bi im jamčio legitimno predstavljanje u tijelima vlasti Bosne i Hercegovine i Federacije BiH. Pregovori političkih lidera o izmjenama izbornog zakona u Neumu uz posredovanje međunarodnih predstavnika nisu urodili plodom. Za dogovor još imaju dva i pol mjeseca, jer bi se u svibnju trebali raspisati izbori koji bi se trebali održati u listopadu ove godine. O položaju Hrvata u Bosni i Hercegovini, hrvatskoj politici prema njoj, odgovornosti hrvatskih političkih čelnika u BiH, odnosu prema Miloradu Dodiku koji je postao relevantan sugovornik i u Zagrebu te o sve češćem izostajanju spominjanja Daytonskog sporazuma i "konstitutivnosti triju naroda" u međunarodnim dokumentima i deklaracijama u Argumentima smo razgovarali s bivšim ministrom vanjskih poslova i HDZ-ovim saborskim zastupnikom Davorom Ivom Stierom, politologom Jakovom Žižićem s Hrvatskog katoličkog sveučilišta i povjesničarom Josipom Jurčevićem s Hrvatskih studija.
Politolog Jakov Žižić istaknuo je da Hrvati, prije izbora koji bi se trebali održati u listopadu, moraju inzistirati na izmjenama izbornog zakonodavstva, što u svojoj presudi traži i Ustavni sud BiH. Ako se ne postigne dogovor između političkih lidera o izmjenama izbornog zakona to bi mogla biti još jedna politička katastrofa za hrvatski korpus u Bosni i Hercegovini, rekao je Žižić.
“Hrvati u BiH u 90 posto slučajeva glasuju za stranke okupljene u Hrvatskom narodnom saboru i može se dogoditi da vlast u Federaciji bude formirana suprotno volji tih 90 posto glasača, dakle treba biti jasno koji bi to bio udar na demokraciju u BiH”, upozorio je taj politolog. Komentirajući glavne naglaske iz dokumenta Europske službe za vanjsko djelovanje koji je podloga za raspravu na sastanku ministara vanjskih poslova koji će se održati u 21. veljače u Bruxellesu, a u kojem se navodi da se opći izbori u BiH moraju održati u listopadu ove godine bez obzira na ishod pregovora, Žižić je rekao da to svakako ide na ruku bošnjačkim političarima kojima odgovara da se izbori održe prema postojećim pravilima.
“Bošnjaci će otezati s pregovorima i već sada ‘fingiraju’ i ako Vijeće ministara EU ustraje na terminu izbora bez obzira na ishod pregovora to će svakako ići na ruku bošnjačkoj politici podrivanja postojećeg sustava i daljnjoj majorizaciji Hrvata u BiH”, zaključio je Žižić.
“Bošnjaci će otezati s pregovorima i već sada ‘fingiraju’ i ako Vijeće ministara EU ustraje na terminu izbora bez obzira na ishod pregovora to će svakako ići na ruku bošnjačkoj politici podrivanja postojećeg sustava i daljnjoj majorizaciji Hrvata u BiH”.
Povjesničar Josip Jurčević smatra da je hrvatska politika prema BiH od početka bila pogrešna te da smo zbog korumpiranosti, partikularnih interesa i nesposobnosti i hrvatskih političkih elita i hrvatskih političkih vođa u BiH u situaciji u kakvoj jesmo. Smatra da će Hrvatska kao i do sada popustiti pritiscima te da će se izbori u BiH održati prema postojećim izbornim pravilima.
Tešku pogrešku hrvatske politike vidi i u savezništvu s Miloradom Dodikom te podsjeća da je Republika Srpska nastala na etničkom čišćenju koje je ozakonjeno u Daytonskom sporazumu. “Podržavanjem Dodika, Hrvatska zapravo podržava velikosrpsku politiku u BiH”, ističe Jurčević. “Hrvatska koja nema fizičku snagu, može se držati samo načela međunarodnog prava, ljudskih prava, građanske države i na tome mora inzistirati, uključujući naslijeđenu konstitutivnost. Stoga se Hrvatska prema Dodiku mora postaviti vrlo jasno i načelno”, poručuje taj povjesničar.
“Podržavanjem Milorada Dodika, Hrvatska zapravo podržava velikosrpsku politiku u BiH”.
Komentirajući činjenicu da je Dodik postao sugovornik Zagrebu, saborski zastupnik HDZ-a Davor Ivo Stier rekao je kako je lijepo imati ideale i načela, ali da to ne funkcionira tako jednostavno u međunarodnim odnosima. Ako želimo postići cilj, a to je ravnopravnost Hrvata u BiH, onda moramo uvažavati realne silnice i baviti se realnom politikom, zaključio je Stier.
“Lijepo je imati ideale i načela, ali to ne funkcionira tako jednostavno u međunarodnim odnosima”.