U Zagrebačkoj nadbiskupiji 26. ožujka završen je postupak za proglašenje blaženim o. Janeza Strašeka, mučenika ubijenog 1947. godine. Ovaj hrabri svećenik, koji je živio i propovijedao bez kompromisa, ubijen je zbog svoje neustrašive vjere. Svake se godine na Cvjetnicu, počevši od 1998. godine, vjernici okupljaju na pobožnost križnog puta te idu putem od Ozlja do Svetica gdje je pogubljen.
Sjednicu održanu na zagrebačkom Kaptolu otvorio je generalni vikar Zagrebačke nadbiskupije Tomislav Subotičanec, a sudjelovali su i kancelar Nadbiskupije Marko Kovač te službenici sudišta (biskupski delegat, promotor pravde i notar), zatim postulator Misijske družbe o. Serhiy Pavlish, vicepostulator te predstavnici Vinkovske obitelji u Hrvatskoj (svećenici lazaristi, časne sestre i laici).

Sluga Božji Janez Strašek / Foto: Zagrebačka nadbiskupija
Vicepostulator je predstavio lik sluge Božjega o. Janeza, nakon čega su svi izmolili molitvu za njegovo proglašenje blaženim. Prisegu su položili službenici sudišta, postulator i vicepostulator, nakon čega su sabrani dokumenti zapečaćeni i predani postulatoru da ih osobno preda na Kongregaciju za kauze svetih u Rimu. Sjednica je zaključena molitvom.
Janez Strašek – hrabri Kristov svjedok
Zagrebački nadbiskup Josip Bozanić je 2021. godine izdao Proglas „Kauza beatifikacije sluge Božjega p. Janeza Strašeka C.M. iz Misijske družbe Svetog Vinka Paulskoga“.
P. Janez Strašek bio je svećenik i član Misijske družbe Svetog Vinka Paulskog, rođen 11. prosinca 1906. godine u mjestu Slake u Sloveniji, a ubijen je iz mržnje prema vjeri (in odium fidei) dana 30. ožujka 1947. godine nakon jutarnje nedjeljne mise na putu iz župe Ozalj u župu Svetice u Zagrebačkoj nadbiskupiji. P. Strašek u to je vrijeme upravljao župom Sv. Vida mučenika u Ozlju i župom Rođenja Blažene Djevice Marije u Sveticama.
Ubijen je iz mržnje prema vjeri.
O. Janez je s oduševljenjem i hrabro obnašao svećeničku službu. Pokazao se veoma požrtvovnim i bio blizu svakoj ljudskoj potrebi. Naviještao je Evanđelje bez kompromisa, znajući da mu je život u opasnosti.
Neprijatelji Katoličke Crkve, a i svećenika koji uče vjeru, nisu više mogli podnositi njegove propovijedi u kojima je govorio kako roditelji trebaju djecu krstiti u crkvi, a mladenci sklapati brak pred svećenikom. Smatrali su da on time kvari mladež i ruši sve što su oni pokušavali izgraditi – društvo bezbožnika. Tako su dvojica braće odlučila da ga ubiju.
Pokazao se veoma požrtvovnim i bio blizu svakoj ljudskoj potrebi.
Nakon ubojstva ozaljskog župnika vlč. Matije Kranjčića, o. Janez je upravljao i župom Ozalj. Na Cvjetnicu, 30. ožujka 1947. nakon jutarnje mise u Ozlju, krenuo je šumskim putem prema župi Svetice. Na putu su ga dočekala dvojica braće. Pogođen je u glavu pucnjem iz lovačke puške. Kako se dugo mučio dotukli su ga kolcem i odvukli s puta u šumu.
Pogođen je u glavu pucnjem iz lovačke puške.
Vjernici su ga očekivali za misu poldanicu, nije ga bilo, premda je uvijek bio točan. Nakon molitve krunice išli su ga tražiti, ali ga na putu nisu našli. Neke su osobe rekle da su čule pucanj, a oko 14 sati i zapomaganje u šumi, ali se nitko iz straha nije odazvao. Drugog dana našla ga je jedna vjernica u šumi, pokrivenog granjem.
Svake se godine okupljaju na pobožnost križnog puta.
Vjernici su uvjereni da je o. Strašek umro kao mučenik, dolaze na njegov grob i s velikim mu se pouzdanjem preporučuju. Svake se godine na Cvjetnicu, počevši od 1998. godine, okupljaju na pobožnost križnog puta. Idu putem od Ozlja do Svetica kojim je on išao.
Tako će i ove godine Križni put iz Ozlja u Svetice biti na Cvjetnicu s početkom u 15 sati kod župne crkve.