Utemeljitelj je dviju družbi: salezijanaca i Družbe sestara Marije Pomoćnice. Svrha im je odgoj mladeži.
Jedan od najvećih svetaca 19. stoljeća bio je bez sumnje sveti Ivan don Bosco kojega Crkva danas slavi. Potjecao je iz veoma siromašne obitelji iz malog mjesta pokraj Torina Becchi u kojem se rodio 1815. godine. S dvije godine ostao je bez oca pa se, uz majku Margaretu, brinuo za obitelj. Kao dječak bavio se poljoprivredom i čuvao krave. Vedrom i veselom naravi osvajao je simpatije svih generacija, a upravo to će se pokazati providonosnim u njegovu daljem radu.
Mnogo je radio, jer se želio školovati, a iznad svega volio je mlade koje je okupljao i poučavao u vjeri. Utemeljio je klub veseljaka i s prijateljima išao često u prirodu. Volio je jahati na konju i hodati po napetom užetu i pri tom recitirati svoje stihove. Razumio se u više zanata kao što su postolarstvo, stolarija, zlatarstvo, krojenje, šivanje, izradu alata i dječjih igračaka. Znao je praviti sladoled, uvezivati knjige i slične praktične stvari, što je itekako znao primijeniti u radu s mladima. Naučio je latinski jezik i u 26. godini postao svećenik.
Posvetio se najpotrebnijima: siromašnoj i zapuštenoj djeci koje je osposobljavao za život. Brinuo se i za radničke obitelji, jer su iz njih i potjecala najviše djeca potrebna njegove skrbi. Za takvu je skrb utemeljio dvije družbe: salezijance i Družbu sestara Marije Pomoćnice. Obje Družbe bave se odgojem mladih. Sveti Ivan Bosko umro je na današnji dan 1880. godine, a svetim je proglašen 1934. godine.
U Hrvatskoj su salezijanci ostavili neizbrisiv pečat. U Zagreb su došli nakon Prvoga svjetskog rata, na poziv zagrebačkog nadbiskupa Antuna Bauera. Kasnije su postupno otvarali svoje domove te i danas djeluju u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Novoj Mokošici, kao i u bosanskom Žepču. No, prvo su došli u Rovinj.