Franjevačka trećeredica, osnivateljica Družbe sestara uršulinki. Njezin život je protkan čudesnim Božjim zahvatima. Odlikovala se izvanrednom pobožnošću prema Srcu Isusovu, prema Kristovoj muci i presvetoj Euharistiji. U odgoju redovničkih štićenika naučavala je da treba biti blag i ništa ne postizati silom, nego radije blagošću i primjerom, što zahtijeva više napora i truda, ali daje i pouzdanije rezultate.
Slavimo svetu Anđelu Merici, osnivateljicu Družbe sestara uršulinki, koja je umrla na današnji dan 1540. godine. Sveta Anđela rođena je 1. ožujka 1474. godine. Bila je franjevačka trećoredica, a u ikonografiji je predstavljaju kao majku sa srcem i ljestvama što vode u nebo.
Život svete Anđele protkan je čudesnim zahvatima Božjim, ali i njezinom suradnjom. Bila je izvanredno pobožna prema Srcu Isusovu, ali i prema Kristovoj muci i presvetoj Euharistiji. U pristupu prema ljudima sama je nasljedovala Isusa Krista koji je bio blaga i ponizna srca. Tako je učila i druge da u tomu nasljeduju Isusa Krista. U odgoju redovničkih štićenika naučavala je da treba biti blag i ništa ne postizati silom, nego radije blagošću i primjerom, što zahtijeva više napora i truda, ali daje i pouzdanije rezultate.
U gradu Brescii je 1535. godine utemeljila žensku redovničku družbu i stavila je pod zaštitu sv. Uršule koju su u to vrijeme uvelike štovali. Stoga su se sestre u narodu prozvale uršulinke. Družba se naročito posvetila cjelokupnom odgoju mladih, posebno djevojaka koje su ostale bez roditelja. Bile su angažirane i u radu na župama u katehizaciji djece, mladih i odraslih. Po Anđelinoj želji i zamisli, sestre ne bi vezivao samostanski način života, nego bi to zapravo bio sekularni institut gdje bi se sestre mogle nesmetano posvetiti brizi i radu s potrebnima, karitativnom radu i vjerskoj pouci. Ta je ideja za ono vrijeme bila preuranjena, pa je papa Pio V. naredio da i uršulinke, kao i druge redovnice, moraju živjeti u samostanu i odatle se baviti apostolatom. Sestre uršulinke prisutne su u Hrvatskoj od 1703. godine i rade u Zagrebu, Varaždinu i drugim gradovima. Angažirane su u župama, a odgojile su više naraštaja hrvatske mladeži.