Budi dio naše mreže

Utorkom u 13:15 na Hrvatskome katoličkom radiju emitira se emisija „S pravom o pravu – informacije o pravnim temama“ pravnice Marte Šimrak Lukavski. U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje slušateljima olakšavaju snalaženje u životnim poteškoćama.

/ mbl

Dana 1. siječnja 2024. godine stupio je na snagu Zakon o inkluzivnom dodatku.

Početkom godine govorili smo o tome što taj zakon uvodi, pojasnili smo što je to inkluzivni dodatak i kome je namijenjen, odnosno koje ciljane skupine su istim dodatkom obuhvaćene.

Podsjećamo, inkluzivni dodatak je novčana naknada namijenjena osobi s invaliditetom radi prevladavanja različitih prepreka koje mogu sprječavati njezino ravnopravno sudjelovanje u društvu s drugima.

Inkluzivni dodatak zamijenio je četiri dosadašnje naknade i to: osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, uvećani doplatak za djecu i naknadu do zaposlenja.

Raspoređen je u pet razina te su osobe s invaliditetom razvrstane u tih pet razina ovisno o težini i stupnju invaliditeta te kategoriji, odnosno ovisno o tome radi li se o djeci ili odrasloj osobi.

Ovisno o razini u koju su razvrstani, osobe s invaliditetom primaju  inkluzivni dodatak, koji mjesečno iznositi od 138 eura do 720 eura.

Postupak za priznavanje prava na inkluzivni dodatak je žuran postupak. Postupak se pokreće pred Hrvatskim zavodom za socijalni rad na dva načina i to: na zahtjev stranke ili po službenoj dužnosti.

Po predaji zahtjeva, kojemu se prilažu preslike medicinske dokumentacije, stranka se upućuje na vještačenje, nakon kojeg se donosi nalaz i mišljenje kojim se utvrđuje vrsta i stupanj oštećenja zdravlja sve sukladno Uredbi o metodologijama vještačenja.

Nakon zaprimanja nalaza i mišljenja tijela vještačenja, područni ured Hrvatskoga zavoda za socijalni rad donosi rješenje o zahtjevu stranke ovisno o tome ispunjava li stranka sve ostale uvjete propisane Zakonom o inkluzivnom dodatku.

Ako nije potrebno provoditi ispitni postupak, Hrvatski zavod za socijalni rad dužan je donijeti rješenje i dostaviti ga stranci u roku od 15 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti.

Ako je potrebno provoditi ispitni postupak, Hrvatski zavod za socijalni rad dužan je donijeti rješenje i dostaviti ga stranci u roku od 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti.

Pri kraju smo godine, pa stare korisnike prava na osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu i uvećani doplatak za djecu podsjećam da kod područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad kojem pripadaju mogu dobiti informacije o statusu svog predmeta i o ostvarenju svog prava na inkluzivni dodatak, a koja rješenja bi trebali dobiti do kraja ove kalendarske godine, ako već nisu.

Starim korisnicima prethodno navedenih prava pripada iznos inkluzivnog dodatka za svaki mjesec u ovoj 2024. godini, umanjeno za postojeću naknadu koju su dobivali.

Novim korisnicima prava na inkluzivni dodatak, inkluzivni dodatak priznati će se od datuma predaje zahtjeva, pa ako smatrate da vam takvo pravo pripada, podnesite zahtjev područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad.

Obrasce zahtjeva možete naći na web stranicama Hrvatskog zavoda za socijalni rad, a na istom obrascu navedena je i dokumentacija koju morate priložiti.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja