Budi dio naše mreže

Petkom u 16:30 na Hrvatskom katoličkom radiju emitira se emisija "S pravom o pravu - informacije o pravnim temama pravnice Marte Šimrak Lukavski". U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje će slušateljima olakšati snalaženje u životnim poteškoćama.

/ HKM

U današnjoj emisiji govorit ćemo o razlikama i sličnostima ugovora o doživotnom uzdržavanju i ugovora o dosmrtnom uzdržavanju.

Ako imate namjeru sklopiti jedan od navedena dva ugovora, prije donošenja konačne odluke koji ćete ugovor sklopiti, potrebno se informirati o sličnostima i razlikama tih ugovora.

Ugovor o doživotnom i ugovor o dosmrtnom uzdržavanju su ugovori obveznog prava regulirani odredbama Zakona o obveznim odnosima.

Oba ugovora moraju biti sastavljena u pisanom obliku te ovjerena od strane suca nadležnog suda ili potvrđena (solemnizirana) po javnom bilježniku ili sastavljena u obliku javnobilježničkog akta. Sudac ili javni bilježnik prilikom zaključenja ugovora obvezan vam je ugovor pročitati i upozoriti vas na njegove posljedice (protumačiti koja su prava i obveze ugovornih strana, što se događa s imovinom i sl.).

Oba ugovora imaju zajednički predmet obveze, obzirom da u oba slučaja s jedne strane imamo primatelja uzdržavanja – osobu koja je vlasnik neke imovine, a potrebna joj je odgovarajuća pomoć i skrb i s druge strane davatelja uzdržavanja – osobu koja tu pomoć i skrb može pružiti primatelju uzdržavanja (primjerice osigurati mu lijekove i stručnu medicinsku skrb, plaćati režijske troškove i sl.). Primatelj takvog uzdržavanja zauzvrat davatelju uzdržavanja prepušta u vlasništvo svu svoju imovinu ili njezin dio.

Osnovna razlika između ova dva ugovora je trenutak prelaska imovine s primatelja uzdržavanja na davatelja uzdržavanja.

Kod ugovora o doživotnom uzdržavanju trenutak prelaska imovine s primatelja uzdržavanja na davatelja uzdržavanja je trenutak smrti primatelja uzdržavanja, dok se kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju prelazak imovine događa odmah nakon sklapanja ugovora.

Dakle davatelj uzdržavanja kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju ima pravo odmah po zaključenju ugovora zatražiti i ishoditi uknjižbu prava vlasništva na nekretnini na svoje ime uz istodobno brisanje prava vlasništva s imena primatelja uzdržavanja.

Uzimajući u obzir tu važnu razliku između navedena dva ugovora, budite oprezni kod donošenja odluke hoćete li zaključiti ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju.

Napominjemo da su sve navedene informacije isključivo informativnog karaktera, a za sva konkretna pitanja obratite se odvjetniku ili javnom bilježniku.

Lijep pozdrav do iduće emisije!
Marta Šimrak Lukavski, dipl.iur.

***
S pravom o pravu – informacije o pravnim temama pravnice Marte Šimrak Lukavski emitirat će se svakog petka u 16:30 na Hrvatskom katoličkom radiju, a slušatelji svoja pitanja i prijedloge tema mogu slati mailom na info@hkm.hr.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja