Budi dio naše mreže

Petkom u 16:30 na Hrvatskome katoličkom radiju emitira se emisija "S pravom o pravu - informacije o pravnim temama" pravnice Marte Šimrak Lukavski. U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje slušateljima olakšavaju snalaženje u životnim poteškoćama.

/ HKM

Nedavno sam primila e-mail jedne naše slušateljice koja mi je postavila pitanje vezano za raspolaganje imovinom koju je naslijedila iza pokojnog ostavitelja temeljem pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju. Zanimalo ju je što učiniti nakon što je zaprimila rješenje o nasljeđivanju, odnosno mora li ona to rješenje dostavljati zemljišnoknjižnim sudovima i može li podići sva sredstva s računa ostavitelja i samostalno zatvoriti račun ostavitelja, iako je svu imovinu iza ostavitelja naslijedila u jednakim dijelovima sa još jednom osobom.

Rješenje o nasljeđivanju po završetku ostavinskog postupka dobit ćete odmah neposredno od javnog bilježnika na kraju ostavinskog postupka ili putem pošte na adresu vašeg prebivališta ili boravišta. Ako se niste odrekli prava prigovora na rješenje, morat ćete sačekati da to rješenje o nasljeđivanju postane pravomoćno, odnosno da svi nasljednici zaprime rješenje te da protekne rok za prigovor na rješenje. Nakon proteka tog roka potrebno je otići kod javnog bilježnika koji je vodio ostavinski postupak da vam na vaše rješenje o nasljeđivanju iskaže klauzulu pravomoćnosti.

Takvo pravomoćno rješenje o nasljeđivanju javni bilježnik će dostaviti zemljišnoknjižnom sudu nadležnom po mjestu upisa nekretnine. Dakle, vi kao nasljednik ne provodite poseban upis vašeg novostečenog suvlasništva ili vlasništva u zemljišnim knjigama, već će to provesti zemljišnoknjižni sud po primitku rješenja o nasljeđivanju od javnog bilježnika. 

Što se tiče nasljeđivanja sredstava po računima, primjerice potraživanja pretplate od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje ili posljednje mirovine od Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, morat ćete neposredno s original primjerkom rješenja o nasljeđivanju na kojem je iskazana klauzula pravomoćnosti otići u banku kod koje se vodi račun ostavitelja. Sredstva s računa, prebacit ćete s računa ostavitelja na vaš račun koji naznačite banci, a potom možete i zatvoriti račun. Ako je više nasljednika, svatko od nasljednika osobno dolazi u banku i potražuje dio sredstava koji mu po rješenju o nasljeđivanju pripada. Drugim riječima, ne može jedan nasljednik zatražiti u ime svih isplate po rješenju o nasljeđivanju.

Slična situacija je i s potraživanjima od HZZO i HZMO-a. U HZZO i HZMO otići ćete neposredno i temeljem pravomoćnog rješenja zatražiti isplatu na Vaš račun.

Ukoliko ste naslijedili osobni automobil, njegovo vlasništvo, odnosno suvlasništvo, prenijet ćete na svoje ime u nadležnoj stanici za tehnički pregled temeljem rješenja o nasljeđivanju te po potrebi dalje registrirati osobni automobil i raspolagati s istim. 

Za prijenos prava korištenja grobnog mjesta obratit ćete se upravi groblja na kojem se grobno mjesto nalazi s pravomoćnim rješenjem o nasljeđivanju.

***
“S pravom o pravu – informacije o pravnim temama” pravnice Marte Šimrak Lukavski emitira se svakog petka u 16:30 na Hrvatskome katoličkom radiju, a slušatelji svoja pitanja i prijedloge tema mogu slati mailom na info@hkm.hr.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja