Budi dio naše mreže

Petkom u 16:30 na Hrvatskome katoličkom radiju emitira se emisija "S pravom o pravu - informacije o pravnim temama" pravnice Marte Šimrak Lukavski. U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje slušateljima olakšavaju snalaženje u životnim poteškoćama.

/ HKM

Danas ćemo govoriti o prodaji, prijenosu i registraciji vozila koje se nalazi u suvlasništvu više osoba. 

Suvlasništvo je vlasništvo više osoba na istoj fizički nepodijeljenoj stvari, primjerice našem vozilu koje želimo registrirati, a potom prodati i prenijeti na neku treću osobu.

Ako više suvlasnika želi prodati ili registrirati vozilo, suvlasnici prije svega moraju priložiti dokaz o vlasništvu iz kojeg je vidljivo tko je sve suvlasnik tog vozila. 

Najčešći se događa da u ostavinskom postupku više osoba iza ostavitelja naslijedi neko vozilo. U tom slučaju njihov dokaz o vlasništvu vozila bilo bi pravomoćno rješenje o nasljeđivanju. 

Kako se u knjižici vozila ne mogu upisati svi suvlasnici, odnosno isto nije moguće, suvlasnici se moraju dogovoriti tko će od suvlasnika biti upisan u prometnu dozvolu u polje vlasnik vozila. Kada se dogovore o osobi koja će biti upisana u prometnu dozvolu u stanici za tehnički pregled prilažu dokaz o vlasništvu, u našem primjeru rješenje o nasljeđivanju. Osim rješenja o nasljeđivanju prilažu i pisanu suglasnost svih ostalih suvlasnika na kojoj su ovjerili svoje potpise kod javnog bilježnika da se odabrani suvlasnik upiše kao vlasnik u prometnu dozvolu, dok se u napomenu upisuje riječ „suvlasništvo“. Ukoliko se suvlasnici odluče doći u tehničku stanicu osobno i tamo neposredno daju izjavu tko će biti upisan u prometnu dozvolu, takva izjava ne mora biti ovjerena kod javnog bilježnika. 

Kupoprodajni ugovor i prijenos vlasništva ne može izvršiti samo jedan suvlasnik, već to čine svi suvlasnici zajedno zaključenjem kupoprodajnog ugovora s kupcem. Druga je mogućnost da suvlasnici opunomoće jednog suvlasnika kako bi on prodao vozilo u njihovo ime i za njihov račun u kojem slučaju će samo jedan opunomoćeni suvlasnik potpisati kupoprodajni ugovor.

Ugovor o kupoprodaji ne ovjerava se kod javnog bilježnika, odnosno na njemu ne moraju biti ovjereni potpisi ugovornih strana, obzirom da isto nije uvjet za promjenu vlasništva. 

Ukoliko su maloljetna djeca suvlasnici vozila, registraciju vozila može obaviti njihov zakonski zastupnik, međutim za raspolaganje vozilom, primjerice prodajom, bit će vam potrebna suglasnost suda. 

***
“S pravom o pravu – informacije o pravnim temama” pravnice Marte Šimrak Lukavski emitira se svakog petka u 16:30 na Hrvatskome katoličkom radiju, a slušatelji svoja pitanja i prijedloge tema mogu slati mailom na info@hkm.hr.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja