Budi dio naše mreže

Utorkom u 13:15 na Hrvatskome katoličkom radiju emitira se emisija "S pravom o pravu - informacije o pravnim temama" pravnice Marte Šimrak Lukavski. U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje slušateljima olakšavaju snalaženje u životnim poteškoćama.

/ mk

Po završenom liječničkom pregledu, odnosno po završenom liječenju pacijentu se uručuje njegova medicinska dokumentacija, odnosno primjerice njegov nalaz, stručno mišljenje ili otpusno pismo.

Međutim osim navedene medicinske dokumentacije koju pacijent dobije po završenom  liječničkom pregledu, odnosno po završenom liječenju, pacijent ima pravo na pristup cjelokupnoj medicinskoj dokumentaciji koja se odnosi na njegovu dijagnostiku i liječenje njegove bolesti. Štoviše, pacijent ima pravo o svome trošku zahtijevati presliku cjelokupne medicinske dokumentacije.

Zahtjev se podnosi pisanim putem uz dostavu preslike važeće osobne iskaznice i to na službeni e-mail zdravstvene ustanove, trgovačkog društva ili druge pravne osobe koja obavlja zdravstvenu djelatnost ili putem pošte (najbolje preporučeno s povratnicom) ili neposrednim urudžbiranjem u prijemnom uredu same zdravstvene ustanove trgovačkog društva ili druge pravne osobe koja obavlja zdravstvenu djelatnost.

U slučaju smrti pacijenta pravo na uvid u medicinsku dokumentaciju ima bračni drug pacijenta, izvanbračni drug, punoljetno dijete, roditelj, punoljetni brat ili sestra te zakonski zastupnik, odnosno skrbnik pacijenta, osim ako to pacijent nije za života izrijekom zabranio (pisanom izjavom solemniziranom od javnog bilježnika).

Kada zahtjev podnosi osoba koja nije ujedno i pacijent za kojeg se traži medicinska dokumentacija, a koja je ovlaštena za uvid u preslik dokumentacije, uz pisani zahtjev potrebno je dostaviti preslik važeće osobne iskaznice podnositelja zahtjeva, preslik važeće osobne iskaznice pacijenta ako je isti posjeduje (osim kada se traži medicinska dokumentacija umrlog pacijenta), te dokaz o osnovi na temelju koje se zahtijeva medicinska dokumentacija (npr. dokaz o srodstvu, vjenčani list, punomoć, odluka nadležnog tijela i sl.).

Liječnik ili odgovorna osoba zdravstvene ustanove, trgovačkog društva ili druge pravne osobe koja obavlja zdravstvenu djelatnost obvezni su čuvati podatke o ambulantnom liječenju bolesnika deset godina nakon završenog liječenja, a nakon toga roka obvezni su postupiti prema propisima o čuvanju dokumentacije.

Postupanje suprotno navedenom pravu pacijenta na pristup medicinskoj dokumentaciji vezanoj za dijagnostiku i liječenje pacijentove bolesti prema Zakonu o zaštiti prava pacijenta i Zakonu o liječništvu, čini prekršaj.

“S pravom o pravu – informacije o pravnim temama” pravnice Marte Šimrak Lukavski emitira se svakog utorka u 13:15 na Hrvatskome katoličkom radiju, a slušatelji svoja pitanja i prijedloge tema mogu slati mailom na portal@hkm.hr.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Slušajte HKR

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja