Budi dio naše mreže

Petkom u 16:30 na Hrvatskome katoličkom radiju emitira se emisija "S pravom o pravu - informacije o pravnim temama" pravnice Marte Šimrak Lukavski. U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje slušateljima olakšavaju snalaženje u životnim poteškoćama.

/ HKM

Govorimo o temi vezanoj uz ostavinu, odnosno što ponijeti sa sobom od dokumentacije na ročište koje će se održati u ostavinskom postupku.

Naime, već u samom pozivu na ostavinsko ročište javni bilježnik će naznačiti koji dan i u koje vrijeme će se održati ročište te mjesto, adresu održavanja ročišta.

U nastavku poziva javni bilježnik će vas upozoriti da sa sobom ponesete važeću osobnu iskaznicu ili putovnicu radi vaše identifikacije. Osim toga, upozorit će vas i da ste na ročište dužni donijeti oporuku ako ista postoji i ako njome raspolažete.

Javni bilježnik će vas u pozivu upozoriti i na pravne posljedice ne dolaska na ročište te da ste na ročištu do donošenja rješenja dužni dostaviti ili dati nasljedničku izjavu.

Međutim što još trebate ponijeti sa sobom? 

Na ročište zakazano u ostavinskom postupku ponesite sa sobom sve podatke kojima raspolažete vezano za imovinu ostavitelja. 

Primjerice, ukoliko vam je poznato koje je ostavitelj nekretnine posjedovao ili bio vlasnik ponesite sa sobom vlasnički list za nekretninu, posjedovni list, ako nemate vlasnički list, kupoprodajni ugovor, darovni ugovor ili sličnu dokumentaciju iz koje se može iščitati i iz koje proizlazi da je istu ostavitelj za života stekao. Također, ako je ostavitelj bio vlasnik brodica, oružja, vrijednih umjetnina, investicijskog zlata i sličnih vrijednih pokretnina ponesite sa sobom oružani list, dokaz o upisu brodice, certifikat i sl., odnosno sve što bi moglo identificirati predmetnu pokretninu i povezati ju s vlasništvo ostavitelja. Također, ukoliko je ostavitelj bio vlasnik vozila potrebno je donijeti prometnu dozvolu tog vozila.

Nadalje, vezano za račune koje je na svoje ime imao otvorene ostavitelj, pri tome mislim i na tekuće i na štedne račune, potrebno je javnom bilježniku dostaviti brojeve računa i imena banaka kod kojih je isto imao otvoreno. Ukoliko vam ti podaci nisu poznati, predložite bilježniku da u ostavinskom postupku uputi zahtjev bankama za dostavu navedenih podataka kako bi utvrdili je li ostavitelj kod neke od banaka imao otvoren neki račun. 

Ostavitelj je također mogao biti korisnik grobnog mjesta, za što će vam biti potrebno dostaviti potvrdu o pravu korištenja grobnog mjesta. Za dionice i poslovne udjele donesite potvrdu o vlasništvu dionica ili izvadak iz knjige poslovnih udjela. 

Moguće da će ostavitelj imati i neka potraživanja prema trećima, pa vezano za potraživanja također ponesite svu dokumentaciju kojom to možete dokazati.

Zaključno, mogu reći da sa sobom ponesete sve originalne dokumente kojima možete dokazati vlasništvo nad imovinom ostavitelja. Ukoliko vam nešto promakne ili naknadno saznate za neku imovinu ostavitelja koja vam u trenutku ostavinskog postupka nije bila poznata, uvijek preostaje pokretanje postupka radi naknadno pronađene imovine.

***
“S pravom o pravu – informacije o pravnim temama” pravnice Marte Šimrak Lukavski emitira se svakog petka u 16:30 na Hrvatskome katoličkom radiju, a slušatelji svoja pitanja i prijedloge tema mogu slati mailom na portal@hkm.hr.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja