Utorkom u 13:15 na Hrvatskome katoličkom radiju emitira se emisija „S pravom o pravu – informacije o pravnim temama“ pravnice Marte Šimrak Lukavski. U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje slušateljima olakšavaju snalaženje u životnim poteškoćama.
Jeste li znali da se vozačka dozvola izdaje na razdoblje od 10 godina za vozače mlađe od 65 godina, a za starije od 65 godina na 5 godina?
Iznimno, vozačka dozvola se ponekad izdaje i s kraćim rokom važenja ako je uvjerenjem o zdravstvenom pregledu vozača utvrđena zdravstvena sposobnost na kraći rok u kojem slučaju prilikom produljenja vozačke dozvole vozač se dužan podvrgnuti zdravstvenom pregledu.
Obavijest o isteku vozačke dozvole u vidu podsjetnika primit ćete i u pretincu e-Građanina.
Vozač kada upravlja vozilom, mora kod sebe imati vozačku dozvolu ili potvrdu o podnesenom zahtjevu za izdavanje vozačke dozvole i dužan ju je pokazati na zahtjev policijskog službenika.
Vozač koji nema kod sebe vozačku dozvolu ili potvrdu o podnesenom zahtjevu za izdavanje vozačke dozvole ili je ne pokaže na zahtjev policijskog službenika kaznit će se novčanom kaznom od 30 EUR.
Nakon isteka roka važenja vozačke dozvole, potrebno je podnijeti zahtjev za obnovu vozačke dozvole, kojem se prilaže osobna iskaznica i postojeća vozačka dozvola, a u pojedinim slučajevima vozači su se dužni podvrgnuti i nadzornim zdravstvenim pregledima te ishoditi potvrdu da su sposobni za sigurno upravljanje vozilima ako to zahtijeva zakon, npr. kod osoba starijih od 65 godina, osoba koje su imale ograničenja iz zdravstvenih razloga primjerice kod dioptrije i nošenja naočala ili leća i sl. Zahtjev za vozačku dozvolu podnosite u policijskoj postaji, a možete ju podnijeti i putem e-Građanina.
Zahtjev za izdavanje vozačke dozvole možete podnijeti i radi zamjene oštećene ili nečitke vozačke dozvole ili zamjene zbog promjene podataka na vozačkoj dozvoli.
U vozačku dozvolu upisuju se sve kategorije motornih i priključnih vozila kojima vozač ima pravo upravljati, tako da vozač ima pravo upravljati samo onim vozilima i kategorijama vozila koje su upisane u vozačkoj dozvoli. Novčanom kaznom u iznosu od 390,00 eura kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom one kategorije koja nije upisana u njegovu vozačku dozvolu.
Vozačku dozvolu izdaje policijska uprava, odnosno policijska postaja, a protiv rješenja donesenog u postupku izdavanja vozačke dozvole ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Ako je uredan zahtjev za izdavanje vozačke dozvole podnesen u redovnom postupku, policijska uprava, odnosno postaja dužna je omogućiti preuzimanje vozačke dozvole najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva.
Ako je uredan zahtjev za izdavanje vozačke dozvole podnesen u ubrzanom postupku, policijska uprava, odnosno postaja u kojoj je podnesen zahtjev za izdavanje vozačke dozvole dužna je omogućiti preuzimanje vozačke dozvole u roku od tri radna dana od dana podnošenja zahtjeva, a ako je pak uredan zahtjev podnesen u žurnom postupku preuzimanje vozačke dozvole trebalo bi uslijediti u roku od 24 sata od podnošenja zahtjeva.
Vozačka dozvola koju vozač ne preuzme u 90 dana od dana isteka roka izdavanja postaje nevažeća, a nadležno tijelo će vozačku dozvolu poništiti.
“S pravom o pravu – informacije o pravnim temama” pravnice Marte Šimrak Lukavski emitira se svakog utorka u 13:15 na Hrvatskome katoličkom radiju, a slušatelji svoja pitanja i prijedloge tema mogu slati mailom na portal@hkm.hr.
Emisiju u cijelosti možete poslušati u arhivi HKR-a.