Budi dio naše mreže

Petkom u 16:30 na Hrvatskom katoličkom radiju emitira se emisija "S pravom o pravu - informacije o pravnim temama pravnice Marte Šimrak Lukavski". U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje će slušateljima olakšati snalaženje u životnim poteškoćama.

/ HKM

U današnjoj emisiji govorit ćemo o zaštiti posjeda.

Na samom početku razjasnimo tko je posjednik i koje su to tri kakvoće posjeda.

Posjednik je osoba koja ima faktičnu vlast nad nekom stvari. 

Tri su elementa kakvoće posjeda. Zakonitost, istinitost i poštenje posjeda. 

Posjed je zakonit ako posjednik ima valjan pravni temelj posjeda, a istinit je ako nije pribavljen silom, potajno ili zlouporabom povjerenja. Posjed je pošten ako posjednik nije imao razloga posumnjati da mu ne pripada pravo na posjed

Bez obzira na to kakav je posjed, samovlasno smetanje posjeda je nedopušteno. 

Posjed nitko nema pravo samovlasno smetati čak i ako smatra da ima jače pravo na posjed.

Smetanjem posjeda smatra se svako onemogućavanje posjednika u izvršavanju faktične vlasti na stvari ili oduzimanje posjeda u cijelosti.

Na zaštitu posjeda ima pravo svatko koga drugi samovlasno smeta u posjedu, bilo da ga uznemirava u posjedu ili mu je oduzeo posjed stvari. 

Pravo na zaštitu posjeda ostvaruje se u posebnom postupku pred sudom (postupak zbog smetanja posjeda) ili putem samopomoći.

Posjednik kojemu je posjed samovlasno smetan, ovlašten je svoj posjed štititi putem suda, zahtijevajući da se utvrdi čin smetanja njegova posjeda, naredi uspostava posjedovnoga stanja kakvo je bilo u času smetanja, te zabrani takvo ili slično smetanje ubuduće.

Sud pruža ovu zaštitu posjeda u posebnom, hitnom postupku (postupku za smetanje posjeda). 

Pravo na zaštitu posjeda prestaje protekom roka od trideset dana od dana kad je smetani saznao za čin smetanja i počinitelja, a najkasnije godinu dana od dana nastaloga smetanja. Stoga posebno pazite na rokove kod smetanja posjeda. 

Osnovni razlog pravne zaštite posjeda nalazi se u zaštiti od samovlasti, odnosno u sprječavanju nasilnog ponašanja. 

Institut samopomoći, koji smo prethodno spomenuli kao drugu mogućnost zaštite posjeda, nužan je izuzetak od pravila sprečavanja samovlasti zbog čega je ograničen nizom uvjeta koji se moraju ispuniti da bi se njime ostvarilo pravo na zaštitu posjeda. 

Stoga ćemo o institutu samopomoći govorit detaljnije u nekoj drugoj emisiji.

Na kraju želim napomenuti da su sve navedene informacije isključivo informativnog karaktera, a za sve pojedinačne savjete predlažem da se obratite svom odvjetniku.

Lijep pozdrav do nove emisije!

Marta Šimrak Lukavski, dipl.iur.

***
S pravom o pravu – informacije o pravnim temama pravnice Marte Šimrak Lukavski emitirat će se svakog petka u 16:30 na Hrvatskom katoličkom radiju, a slušatelji svoja pitanja i prijedloge tema mogu slati mailom na info@hkm.hr.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja