Budi dio naše mreže

Petkom u 16:30 na Hrvatskome katoličkom radiju emitira se emisija "S pravom o pravu - informacije o pravnim temama" pravnice Marte Šimrak Lukavski. U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje slušateljima olakšavaju snalaženje u životnim poteškoćama.

/ im

Zakon o radu ne definira razloge za izvanredni otkaz ugovora o radu, međutim u odredbi čl. 116. st. 1. kaže se da poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštovanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka (izvanredni otkaz), ako, zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

S time da se ugovor o radu može izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.

Iako Zakon o radu ne navodi taksativno ili primjerice opravdane razloge za izvanredni otkaz ugovora o radu, opravdane razloge za donošenje odluke o izvanrednom otkazu ugovora o radu često navodi pravilnik o radu ili kolektivni ugovor, pa se konzumacija alkohola na radnom mjestu često nalazi na popisu opravdanih razloga za izvanredni otkaz.

Prema sudskoj praksi, sama okolnost da je radnik bio pod utjecajem alkohola na radnom mjestu, nužno i isključivo ne znači da se radi o osobito teškoj povredi obveze iz radnog odnosa, odnosno svako konzumiranje alkohola ne predstavlja razlog za izvanredni otkaz, nego samo ono koja bi predstavljalo osobito tešku povredu obveze iz radnog odnosa i zbog koje, uz uvažavanje ostalih odlučnih okolnosti, nastavak radnog odnosa radnika kod poslodavca ne bi bio moguć. 

To ne znači da konzumiranje alkohola ili alkoholiziranost na radnom mjestu za vrijeme radnog vremena nije povreda radne obveze i ne traži posljedice za radnika. U konačnici i donošenje odluke o otkazu. Upravo suprotno, takvo postupanje predstavlja povredu radne obveze, samo treba pripaziti na ispunjenje svih zakonom predviđenih pretpostavki za donošenje takve odluke. 

Radnik u vrijeme rada ne smije biti pod utjecajem alkohola i drugih sredstava ovisnosti niti ih smije unositi na mjesto rada. Štoviše, poslodavac je obvezan sukladno Zakonu o zaštiti na radu provoditi zabranu zlouporabe alkoholnih pića i sredstava ovisnosti na mjestu rada prikladnim mjerama, koje taj zakon propisuje, provjeravati prisutnost alkohola i udaljiti s mjesta rada radnika koji je pod utjecajem alkohola ili drugih sredstava ovisnosti sve dok je pod njihovim utjecajem.

Svako konzumiranje alkohola na radu sukladno odredbi čl. 58 Zakona o zaštiti na radu predstavlja kršenje radnih pravila vezanih za sigurnost na radu.  Stoga, svako navedeno nedolično ponašanje radnika na radnom mjestu, a kojim dovodi u opasnost sebe, poslodavca i druge ne smije ostati bez posljedica.

***
“S pravom o pravu – informacije o pravnim temama” pravnice Marte Šimrak Lukavski emitira se svakog petka u 16:30 na Hrvatskome katoličkom radiju, a slušatelji svoja pitanja i prijedloge tema mogu slati mailom na portal@hkm.hr.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja