FRA VINKO BRKOVIĆ Sve veći broj brakova gubi božanski vid braka
Donosimo vam promišljanje fra Vinka Brkovića o sve češćim propalim brakovima i shodno tome, uzrocima istih.
Donosimo vam promišljanje fra Vinka Brkovića o sve češćim propalim brakovima i shodno tome, uzrocima istih.
Vjenčanja nam polako postaju kopije holivudskih filmova te tako tražimo dopuštenje za kojekakve ukrase, glazbu, čine, a ne poznajmo jedini i pravi smisao sakramenta ženidbe, a to je savez muškarca i žene pred Bogom.
Zrele odrasle osobe moraju jednom nadrasti materino krilo te samostalno i odgovorno živjeti svoj život. Upravo je sam Isus podsjetio da u Božjem Zakonu piše: „Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu; i dvoje njih bit će jedno tijelo“ (Mt 19,5).
U kojim situacijama svećenik može uskratiti odrješenje, ima li svjetovna ljubavna pjesma mjesta u obredu vjenčanja te problematika bezglutenskih hostija bila su neka od pitanja na koje je vlč. Ljubo Vuković, župnik Župe sv. Nikole Tavelića, odgovarao u emisiji "Halo, velečasni?" 26. svibnja.
Po nalogu pape Franje Dikasterij za laike, obitelj i život priprema dokument koji će se odnositi na rastavljene i ponovno vjenčane parove, rekao je prefekt ovoga vatikanskog tijela, kardinal Kevin Farrell.
Kao katolici, mi se ne “provlačimo” brak vlastitom snagom volje. Brak je sakrament, znak Božje ljubavi, a snaga njegove milosti nudi se svakom braku svaki dan. Mi koji smo pozvani na ovaj uzvišeni poziv ljubavi moramo ga i ozbiljno shvatiti. Svaki dan možemo početi iznova. Štoviše, kada svoje rane i ovisnosti iznesemo u Kristovo iscjeljujuće svjetlo, konačno možemo krenuti na put cjelovitosti (svetosti) i biti supružnici koji su istinski slobodni voljeti.
Mnogi danas ne poznaju običaje svoga kraja, svoga naroda ili crkve kao i propise, odnosno otkud je taj narod uzimao običaje nekih životnih događanja.
Istina je da je malo oženjenih, kanoniziranih svetaca. Još uvijek su daleko brojniji oni u svećeničkom i redovničkom životu. Međutim, to ne znači da je malo oženjenih svetaca – samo mnogi čija su imena poznata samo Bogu. Bog poziva bračne parove u našoj generaciji, na poseban način, na život dublje svetosti.
Mogu li se brakovi unaprijed zaštititi od kriza i raspadanja? Prolaze li mladi zaručničke tečajeve zato što to moraju ili zato što to žele? Postoji li strah od doživotnog opredjeljenja i koliko se zaručnike priprema za žrtvu u braku? Tko mladim supružnicima može pomoći u prvim godinama braka? To su neka od pitanja na koja su odgovor tražili Argumenti HKR-a 7. veljače, u Godini obitelji Amoris laetitia i uoči Svjetskog dana braka koji se slavi druge nedjelje u veljači.
Kad donesemo odluku da svoj život podijelimo s drugom osobom, prije ili kasnije počinjemo otkrivati stvari koje nam se na njima toliko ne sviđaju. Ponekad nam se mogu činiti čudnima ili ih je čak teško razumjeti. Provođenje više vremena kod kuće zbog pandemije može biti prilika za supružnike da se "prvi put ponovno sretnu". Nakon razdoblja karantene, zatvaranja ili socijalne izolacije, neki su mediji izvijestili o porastu napetosti, rivalstva i trvenja u obiteljima. Emocije su u mnogim domaćinstvima bile intenzivne. Neke stvari koje su prije mogle proći nezapaženo bile su jasnije izložene.
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku. Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?