SVETI IGNACIJE SAVJETUJE Ovako trebamo moliti u tjeskobama
Sjeti se da Gospodin čezne za tim da te iscijeli i da živiš u miru. Pročitajte u nastavku.
Sjeti se da Gospodin čezne za tim da te iscijeli i da živiš u miru. Pročitajte u nastavku.
Kako pobijediti svagdašnje tjeskobe je tema emisije HKR-a "S druge strane ogledala" u kojoj je 17. siječnja gostovala dr. Anita Dučkić Sertić, logoterapeut i duhovni terapeut, voditeljica Centra za promicanje dobrobiti ranjivih osoba HKS-a.
Mi, vjernici, vjerujemo da pravi mir dolazi od Boga i da nam razgovor s Bogom kroz molitvu pomaže da se približimo Kristovu miru. Ali, kako nam molitva može pomoći kada se borimo s tjeskobom?
Neki ljudi nas vjernike mogu smatrati neozbiljnima zbog te nade u bolju budućnost. Međutim, možda oni onda vjeruju u kaos, nered, u katastrofu kao smisao sadašnjih događaja. Izvlačeći se od odgovornosti za izgradnju društva oni nalaze utočište u rezignaciji i bježanju od života u različite oblike distrakcija. Mi ne smijemo to činiti.
Uvijek sam dijelila posebnu povezanost sa svetom Martom iz Betanije. Moje osobno putovanje da prevladam tjeskobu, zabrinutost, opsesivno-kompulzivni poremećaj i stalno kretanje u svakodnevnom i duhovnom životu odražava njezino putovanje u Evanđelju. Providnosno mi je Bog dao čast da se rodim na njezin blagdan. Evo nekoliko načina na koje ova nevjerojatna svetica pomaže u ublažavanju tjeskobe.
Na šesnaestu nedjelju kroz godinu donosimo tumačenje nedjeljnih čitanja s naglaskom na evanđelje u kojem slušamo o susretu Isusa Krista s Martom i Marijom u njihovom domu. "Slušamo poznati opis Isusova susreta s Martom i Marijom. Često na Mariju gledamo kao na onu pobožniju u koju se trebamo ugledati. No i Marta je ta s kojom se u ovoj priči možemo poistovjetiti i koja nam svojim primjerom može pomoći doći do Isusa", piše vlč. Tomislav Šagud.
Procjena naših sposobnosti ovisi o nama samima, o našoj prirodi (biologija) i o našim prethodnim iskustvima, kako onima koje smo stekli kroz priče drugih (odgoj, škola) tako i onima s kojima smo se sami susretali. Iskustvo raznih ishoda u raznim situacijama nas uvjerava tko smo, što smo, koliko smo (ne)sposobni i (ne)moćni te u skladu sa zaključkom te procjene reagiramo borbom ili bijegom.
"Jedan od najljepših romana koje sam čitao nosi upravo takav naslov. Netko je pitao Isusa što može učiniti za njega, a Isus mu je odgovorio: 'Daj mi svoje brige!' I ti i ja imamo svoje brige. Što ćemo s njima? Dajmo ih Učitelju...", poručuje fra Josip Vlašić u novom videu rubrike "Večernje misli".
Frustracija zbog ograničavanja socijalnih kontakta i izlazaka, osjećaj usamljenosti, zabrinutost oko završetka školske godine i mature, prevelik stupanj kritike odraslih u odnosu na odgovornost mladih, ali i strah od zaraze za članove svojih obitelji samo su neki od problema s kojima se susreću mladi u Hrvatskoj tijekom pandemije koronavirusa.
Oslonite se na "prekidače" koji će vam pomoći smanjiti tjeskobu, nemojte biti ovisni o medijskim napisima, prihvatite svoje religijske potrebe. Budite blagi prema sebi i drugima te ne zaboravite da će i ovo proći.
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku. Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?