Budi dio naše mreže

Ključna riječ: sloboda

Sloboda nam je dana za darivanje u ljubavi i poslušnosti

Na 137. zasjedanju generalne skupštine II. vatikanskog koncila, 28. rujna 1965., sudjelovao je 2161 koncilski otac, a među 1608 biskupa bio je prisutan i Franjo Kuharić koji je bio pozvan govoriti o prvom dijelu nacrta „O Crkvi u suvremenom svijetu“. U svojem govoru istaknuo je kako je čovjeku sloboda darovana da ju živi odgovorno i u poslušnosti svome Stvoritelju, a njegova razmišljanja uključena su u konačni tekst pastoralne konstitucije o Crkvi u suvremenom svijetu „Gaudium et spes“.

Je li moguć svijet bez slobodne volje?

Možemo li pretpostaviti da bi napuštanje koncepta slobodne volje dovelo do humanijeg društva? Oduvijek smo znali da je čovjek veći od zbroja svojih dijelova, da čovjeka ne možete rasjeći i pronaći njegovu dušu, a još manje njegovu slobodnu volju.

Cilj zakona je omogućiti naš povratak Bogu

"Zakon nije sredstvo i cilj sam po sebi, kao što bi to legalizam htio. Cilj zakona je omogućiti naš povratak Bogu, poput izgubljenog sina, kako bismo mogli zadobiti posinstvo (Gal 4,5)", piše teologinja i benediktinska redovnica s. Teresa Forcades i Vila iz opatije Santa Maria de Montserrat u Kataloniji analizirajući način na koji papa Franjo govori o „legalizmu“.

Našu oholu slobodu zaustavlja ponizni krvotok

Sve u nama može biti razorno i razoreno. Ako se intelekt jako uzdigne, može nam razoriti osjećaje. Jaka volja razara nam tijelo. Naglašena tjelesnost može nam razoriti intelekt, sve odnose s drugima i tako redom.

Spektakularnost ljudske slobode

Znate li da se i u najbanalnijim čovjekovim životnim situacijama odražava njegov osobni stav i način življenja?

1 2 3 5
Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja