Budi dio naše mreže

Ključna riječ: provjera-cinjenica-fact-checking

Laici smiju blagoslivljati sebe i druge

Salezijanac don Tomislav Lukač objavio je 9. rujna 2024. videouradak na društvenim mrežama u kojemu je potaknuo roditelje da blagoslove svoju djecu čineći blagoslovljenom vodom znak križa ili da djeca to učine sama.

Ispovjedna tajna vrijedi u svim slučajevima

Ovih dana imali smo prilike čitati kako će Europska unija u pojedinim slučajevima ukinuti ispovjednu tajnu, odnosno sakramentalni pečat. Istražili smo može li civilna vlast bilo koje vrste odrediti da se sakramentalni pečat mora otkriti u teškim slučajevima poput zlostavljanja djeteta ili kojeg drugog kaznenog djela. Donosimo i razliku između pojmova ispovjedna tajna i sakramentalni pečat.

REDAKCIJA GLASA ISTINE Tko stoji iza projekta?

Metodom činjenične provjere, projektom „Glas istine – Vox Veritatis“ želi se ocjenjivati točnost i utemeljenost izjava, vijesti i objava vezanih za život Katoličke Crkve u Hrvatskoj i svijetu kako bi se spriječilo širenje dezinformacija u javnosti, odnosno krivo kontekstualiziranje ili manipuliranje izjavama katoličkih poglavara. Donosimo ustroj organizacijske jedinice koja provodi provjeru informacija, osobe uključene u proces utvrđivanja činjenica, njihov djelokrug rada te kratke životopise voditelja projekta i voditelja odjela koji provodi provjeru informacija.

Potpuni oprosti u Katoličkoj Crkvi nisu trgovanje s Bogom

U svjetovnim medijima vjernicima se podastiru zbunjujuće i nepotpune informacije o oprostu, stoga donosimo objašnjenje o oprostima u Katoličkoj Crkvi. Istinski smisao i svrha oprosta u Katoličkoj Crkvi često su – čak i među katolicima – pogrešno protumačeni kao ulaznica za raj ili trgovanje grijesima.

Primanje pričesti na ruku nije svetogrđe

U medijima i na društvenim mrežama objavljeni su razni napisi o ispravnom načinu primanja svete pričesti, a rasprava o tome eskalirala je za vrijeme pandemije kada se jedno vrijeme pričest mogla primati isključivo na ruku. S obzirom na to da su i sami vjernici zbunjeni te nisu sigurni čine li svetogrđe kad primaju pričest na ruku, provjerili smo što kaže crkveni nauk.

Katolička Crkva je i dosad imala jasan stav o tome da katolici ne smiju biti masoni

Naslovi internetskih portala koji su popratili objavljivanje dokumenta Dikasterija za nauk vjere sugeriraju kako do sada još nije postojao dovoljno čvrst i jasan stav o zabrani pridruživanja katolika masonskim društvima. Donosimo kontekst u kojem je nastao navedeni dokument te jasan stav Katoličke Crkve o masonskim društvima i katolicima star više od 100 godina.

Blagdanski „rječnik“ ili „što nam se provlači uz Božić“

Rekli bismo - povijest se ponavlja, iako ima i ona kako je „povijest učiteljica“. Ali izgleda, da ni kad je Božić u pitanju nismo baš puno naučili, iako se „on ponavlja“ već više od 2000 godina.

Dezinformacije i medijska publika u suvremenim uvjetima

Sve ubrzanija, raznovrsnija i upitna kvaliteta dostupnih informacija u okrilju medijske platforme, s jedne strane i velika količina objavljenih dezinformacija te način, stil i uvjeti kojima se žele potaknuti promjene i/ili aktivnosti disperzirane (medijske) publike s druge strane, dovode do pitanja: urušavaju li se tradicionalni sustavi vrijednosti i važnosti medijskog sadržaja i je li u takvim izmijenjenim okolnostima došlo do uzdrmavanja osjetljive ravnoteže između javne odgovornosti i privatnih profita te interesa javnih prenositelja sadržaja?

1 2
Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja