Budi dio naše mreže

Ključna riječ: kasnjenje-na-svetu-misu

Nije grijeh kasniti na misu?

Nedavno je na mrežnim stranicama Hrvatske katoličke mreže objavljen kratki videouradak u kojem teksaški svećenik o. David Michael objašnjava je li dopušteno kasniti na misu. No, to se pitanje često veže s još jednim pitanjem: „Do kada smijem/mogu doći na misu da smijem/mogu pristupiti svetoj pričesti?“ S obzirom na aktualnost teme i zastupljenost u medijima i virtualnom svijetu odlučili smo istražiti smijemo li/možemo li zakasniti na misu i s obzirom na kašnjenje na misu smijemo li/možemo li pristupiti svetoj pričesti. Razgovarali smo s liturgičarom vlč. mr. sc. Tomislavom Hačkom.

VIDEO Koliko smijemo kasniti na svetu misu?

O. David Michael u svom videu na društvenim mrežama odgovorio je na pitanje koje je često predmet rasprava među katolicima, a ono glasi: "Koliko možemo zakasniti na misu, a da se ona ipak "računa"?

Smije li se zakasniti na misu i ići na pričest?

U euharistiji postajemo jedno tijelo s Kristom i s Crkvom. Zato je sudjelovanje u slavlju zajednice preduvjet sudjelovanja na pričesti. Vjernicima koji se nađu u situaciji da, zbog kašnjenja, ne sudjeluju u čitavome slavlju, ili barem u njegovu najvećemu dijelu, savjetuje da nađu načina kao sudjelovati na nekoj drugoj misi te tako na dostojan i eklezijalan način sla­ve Dan Gospodnji. Veću poteškoću predstavljaju, ipak, oni vjernici koji ‘redovito kasne’ na nedjeljnu euharistiju. Njima je potrebno vi­še govoriti o smislu i značenju slavlja negoli o uvjetima za ‘valjanu’ pričest.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja